Brusel podnikol raziu v kanceláriách čínskeho dodávateľa, čo zrejme ešte viac rozdúcha napätie medzi Európou a Čínou. Krok Európskej komisie a miestnych orgánov činných v trestnom konaní v spoločnosti Nuctech, ktorá vyrába bezpečnostné skenery batožiny v Poľsku a Holandsku, prišiel v čase, keď Brusel bojuje proti tomu, čo považuje za nekalé obchodné praktiky Pekingu. Informuje o tom Financial Times.

Razie sa uskutočnili v rotterdamských a varšavských kanceláriách Nuctech, štátnej spoločnosti, ktorú kedysi viedol syn bývalého čínskeho prezidenta Chu Ťin-tchaa. Produkty spoločnosti zakázali niektoré západné krajiny z dôvodov národnej bezpečnosti. „Všetko je nové, uvidíme, čo sa stane. Poskytli sme našu plnú súčinnosť,“ potvrdila dotknutá spoločnosť.

Aj Washington pridal Nuctech na zoznam subjektov, ktorý vykonáva aktivity „v rozpore s bezpečnostnými záujmami USA“ a varoval, že „niekoľko krajín vyjadrilo obavy z bezpečnostných rizík, ktoré predstavuje Nuctech“. Poslanci Európskeho parlamentu odsúdili rozhodnutie letiska v Štrasburgu z roku 2022 kúpiť skenery Nuctech. Parlament sídli v tomto francúzskom meste.

Prípad Nuctech je prvým, pri ktorom Brusel použil svoje nové antidotačné pravidlá na odôvodnenie razie v spoločnosti. Európska komisia to odmietla komentovať. „Náhla neohlásená inšpekcia z 23. apríla podrýva podnikateľské prostredie pre zahraničné spoločnosti v rámci EÚ,“ uviedla čínska obchodná komora. Razie nasledovali po sérii zatknutí v Nemecku, kde šlo o ľudí podozrivých zo špionáže pre Čínu vrátane troch obvinených z pokusu predať citlivú vojenskú technológiu Pekingu.

EÚ je druhým najväčším obchodným partnerom Číny a jedným z jej najdôležitejších zdrojov zahraničných investícií. Napätie medzi Pekingom a Bruselom však rastie, pričom Brusel v posledných mesiacoch začal niekoľko vyšetrovaní. Blok obvinil Čínu z podporovania nadmernej priemyselnej kapacity, najmä v sektoroch elektrických vozidiel a obnoviteľných zdrojov energie, ktoré priamo konkurujú európskym spoločnostiam.

Ďalšie dôležité správy

Unikátna robotická operácia s prístrojom da Vinci v nemocnici Bory počas ktorej sa na prístroji učia pracovať primári z inych nemocníc.
Neprehliadnite

Brusel vyšetruje, či Čína nediskriminuje firmy z EÚ v zdravotníckych tendroch