Svetová obchodná organizácia (WTO) v stredu uviedla, že nie je schopná získať jasný obraz o finančnej podpore Číny pre kľúčové priemyselné sektory, ako sú elektrické vozidlá alebo výroba hliníka a ocele. Dôvodom je „celkový nedostatok transparentnosti.“

Netransparentnosť priemyslu

WTO v správe poznamenala, že druhá najväčšia svetová ekonomika v rokoch 2021 až 2024 poskytla finančnú podporu a ďalšie stimuly priemyselným odvetviam, ale Peking jej neposkytol dostatok informácií na to, aby získala jasný obraz o týchto programoch.

Nedostatok transparentnosti v otázke štátnej podpory pre čínsky priemysel tak môže prispieť tiež k diskusiám o tom, čo niektorí vnímajú ako nadmernú kapacitu v určitých sektoroch, uvádza sa v správe WTO, ktorá vymenúva celý rad sektorov od polovodičov po stavbu lodí.

WTO skonštatovala, že nemôže určiť veľkosť čínskych vládnych fondov, ktoré podľa nej využívajú verejné zdroje na kapitálové investície v kľúčových odvetviach. „Stimuly poskytované týmito fondmi vo všeobecnosti neboli oznámené WTO,“ pokračuje správa.

Očakávaná reakcia zahraničia

Hodnotenie WTO bolo zverejnené ako súčasť preskúmania čínskej obchodnej politiky. To podstupujú všetci členovia organizácie každých pár rokov. Predchádzajúca kontrola Číny sa uskutočnila v roku 2021.

Ostatné krajiny sa chystajú reagovať na 173-stranové hodnotenie, ktoré podrobne analyzuje obchodnú politiku Číny, pričom poznamenáva, že jej význam v globálnej ekonomike a obchode sa počas sledovaného obdobia ešte zvýraznil.

Čína je za dialóg, ale...

Peking dodal, že je otvorený rozhovorom o priemyselných dotáciách a podpore rozvoja, ale takéto rozhovory „by mali byť jasne definované, aby sa zabránilo všeobecným a makro diskusiám o štátnych zásahoch alebo priemyselných politikách“.

USA a Austrália už predtým poukazovali na „netrhové“ praktiky Číny, pričom Washington vyzval WTO, aby pokročila pri riešení týchto otázok.

Všetci členovia WTO musia dodržiavať dohodu o zákaze vládnych dotácií, ktoré preukázateľne poškodzujú obchod iných členov alebo ich účelom je narušiť globálny obchod.

Ďalšie dôležité správy

WA 30 Peking -  Na snímke nový čínsky premiér Li Čchiang, jeden z najvernejších spojencov čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, gestikuluje počas príhovoru na slávnostnom zasadnutí čínskeho parlamentu v sobotu 11. marca 2023.   Li, bývalý líder Šanghajskej strany, ktorý na jar minulého roka dohliadal na tvrdý dvojmesačný lockdown mesta, bol v sobotu parlamentom vymenovaný ako nástupca odchádzajúceho premiéra Li Kche-čchianga. Stalo sa tak deň po tom, ako 69-ročný čínsky vodca Si Ťin-pching získal
Neprehliadnite

Peking kontra clá Západu. Li Čchiang varoval pred oddelením svetových ekonomík