Čínsky spoločný podnik skrachovanej americkej banky Silicon Valley Bank (SVB) a čínskeho finančného domu Shanghai Pudong Development Bank uviedol, že jeho prevádzka je nezávislá a stabilná. V snahe upokojiť klientov to zverejnil na svojom účte na sociálnej sieti WeChat. Analytici dotazovaní agentúrou Reuters nepredpokladajú, že sa krach SVB rozšíri na celé odvetvie.
SPD Silicon Valley Bank (SSVB), podnik SVB so Shanghai Pudong Development Bank, vo vyhlásení okrem iného uviedol, že má „zdravú firemnú štruktúru a nezávisle vedenú súvahu“. SSVB so sídlom v Šanghaji vznikol v roku 2012 a je prvou čínskou bankou zameranou na technológie a inovácie. Ide o prvý čínsko-americký spoločný bankový podnik.
Banka SSVB mala ku koncu vlaňajšieho júna základné imanie dve miliardy jüanov. Čínska a americká materská spoločnosť držali každú polovicu akcií. Podnik mal celkové aktíva 21,3 miliardy jüanov a v prvej polovici minulého roka vykázal čistú stratu 5,5 milióna jüanov.
Kalifornské bankové regulačné orgány uzavreli v piatok SVB Financial Group, materskú spoločnosť Silicon Valley Bank. Správcom banky bola vymenovaná Federálna spoločnosť pre poistenie vkladov (FDIC). Tá uviedla, že aktíva banky predstavujú 209 miliárd dolárov a vklady 175,4 miliardy dolárov.
O krachu SVB v piatok rokovali zástupcovia FDIC, americkej centrálnej banky a americkí zákonodarcovia, uviedol web CoinDesk, ktorý sa zameriava na kryptomeny. „Krach Silicon Valley Bank, ktorý je druhým najväčším krachom banky v histórii USA, ma znepokojuje,“ uviedla vo vyhlásení predsedníčka výboru pre finančné služby americkej Snemovne reprezentantov Maxine Watersová.
Najväčším krachom v histórii amerického bankového sektora bol pád vtedy najväčšej domácej sporiteľne Washington Mutual v septembri 2008, ktorá mala aktíva za zhruba 307 miliárd dolárov.
S bankovými regulátormi sa zišla aj americká ministerka financií Janet Yellenová. Ministerka aj predstavitelia Bieleho domu sú presvedčení, že úrady dokážu na kolaps SVB adekvátne reagovať.