Najväčší svetový producent ocele poukazuje na závažnú krízu v čínskom oceliarskom priemysle s potenciálom rozšíriť sa po celom svete a prehĺbiť útlm v sektore. Predseda China Baowu Steel Group Chu Wang-ming hovorí o „tvrdej zime“, ktorá bude „dlhšia, chladnejšia a náročnejšia, než sme očakávali“. Na polročnom stretnutí spoločnosti varoval, že súčasná výzva môže byť ešte vážnejšia ako traumy z rokov 2008 a 2015, informuje Bloomberg.
Čínsky oceliarsky trh vysiela viacero varovaní, keďže dlhodobý útlm v oblasti nehnuteľností neprejavuje známky zlepšenia a priemyselná výroba zostáva utlmená. Baowu produkuje približne sedem percent svetovej ocele a zvykne signalizovať nálady na celom trhu v Ázii.
Bohatí ľudia mrazia seba a majetok, aby čakali na oživenie aj o stovky rokov
Chuovo posolstvo pravdepodobne vyvolá obavy u konkurentov v Ázii, Európe a Severnej Amerike, ktorí čelia novej vlne čínskych exportov, čo často vedie k tlaku na zavedenie obchodných opatrení. Očakáva sa, že dodávky ocele z Číny tento rok dosiahnu približne 100 miliónov ton, čo je najviac od roku 2016, keď sa tamojší výrobcovia snažia kompenzovať domáci pokles.
Nemecký oceliarsky gigant ThyssenKrupp poukázal na výzvy v tomto odvetví tým, že oznámil výrazný pokles ziskov. Skôr tento mesiac ArcelorMittal uviedol, že rastúce čínske exporty dostali globálny trh do „neudržateľnej“ situácie.
Futures na železnú rudu v Singapure klesli až o 3,4 percenta na 95,20 dolárov za tonu, čo je najnižšia úroveň od mája minulého roka. Prepady na trhoch s oceľou boli ešte výraznejšie, keď futures na stavebnú oceľ v Šanghaji klesli o viac ako štyri percentá na najnižšiu úroveň od roku 2017. Spoločnosť BHP, ktorá získava veľkú časť príjmov z predaja železnej rudy do Číny, klesla takmer o tri percentá.