Čínski špióni viac ako tri roky ovplyvňovali krajne pravicového belgického politika Franka Creyelmana zo strany Flámsky záujem. Mal slúžiť ako sprostredkovateľ v rámci diskusií na európskej pôde o otázkach siahajúcich od čínskeho potláčania demokracie v Hongkongu, až po prenasledovanie Ujgurov v autonómnej oblasti Sin-ťiang. Čínsky špión Daniel Woo údajne v týchto záležitostiach na vtedajšieho senátora F. Creyelmana vyvíjal nátlak, uvádza Financial Times.
Keď sa nemecký kancelár Olaf Scholz koncom roka 2022 pripravoval na návštevu Číny, D. Woo požiadal F. Creyelmana, aby presvedčil dvoch pravicových poslancov Európskeho parlamentu, aby vyhlásili, že USA a Spojené kráľovstvo podkopávajú európsku energetickú bezpečnosť. „Naším cieľom je rozdeliť americko-európske vzťahy,“ napísal Belgičanovi špión v textovej správe. Vzťah medzi oboma mužmi je zdokumentovaný pomocou textových správ od roku 2019 do konca roku 2022, ktoré v rámci spoločného vyšetrovania Financial Times, Der Spiegel a Le Monde novinári získali od zdroja z prostredia bezpečnostných služieb.
F. Creyelman na žiadosti o vyjadrenie prostredníctvom SMS, telefónu či e-mailu nereagoval. Prípad je ukážkou toho, ako sa čínske tajné služby pokúšajú manipulovať globálnu politickú diskusiu v prospech Pekingu, na čo čoraz častejšie upozorňujú aj západné bezpečnostné agentúry. Washington zároveň opakovane varoval pred skrytými snahami Pekingu zasahovať do volieb. „Čína sa už desaťročia snaží formovať politiku inde vo svete prostredníctvom získavania a manipulácie akademikov, politikov, obchodných lídrov, ako ukazuje aj tento prípad,“ povedal konzultant spoločnosti McGrathNicol a autor knihy Spies and Lies Alex Joske.
Podľa predstaviteľov spravodajských služieb zo štyroch západných krajín pôsobil D. Woo v meste Če-ťiang. Západné spravodajské služby ho sledovali aj pri operáciách v Poľsku a Rumunsku. Pri jednej výmene názorov v roku 2021 D. Woo povedal F. Creyelmanovi, že bol poverený „útokom na Adriana Zenza“, výskumníka, ktorý pomohol odhaliť, ako Čína zadržiavala státisíce príslušníkov moslimskej ujgurskej menšiny v Sin-ťiangu v tzv. prevýchovných táboroch.