Počet rozvodov medzi bohatými magnátmi v Číne neustále stúpa, čo v investoroch vyvoláva obavy o tom, aký vplyv bude mať predaj podielov na miestny trh.
Podľa údajov zhromaždených agentúrou Bloomberg sa tento rok rozviedlo minimálne osem hlavných akcionárov čínskych verejných spoločností. Hoci presné dôvody rozvodov nie sú jasné, zdá sa, že magnáti využívali rozvody na to, aby obišli pravidlá týkajúce sa predaja akcií, ktoré v období ekonomickej krízy pomáhali posilňovať trh.
V rámci rozvodu sa osem akcionárov muselo s expartnerkami dokopy podeliť o podiely v hodnote 3,9 miliardy dolárov. Vedenie spoločností a akcionári s podielom väčším ako päť percent môžu na verejnom trhu predať maximálne dve percentá akcií v priebehu 90 dní. Po rozvode boli ich expartnerky doteraz schopné predať minimálne dvakrát tak veľký objem.
Čínska komisia pre reguláciu cenných papierov v júli varovala hlavných akcionárov verejných spoločností, aby nezneužívali rozvod na obchádzanie existujúcich pravidiel. O mesiac neskôr komisia prisľúbila, že túto medzeru odstráni. Burzy v Šanghaji a Šen-čene krátko nato sprísnili obmedzenia na zníženie podielu. Po novom sa budú uplatňovať rovnaké limity aj po rozvode.
Rozvod za milión
Bloomberg si posvietil na presuny akcií, ktoré akcionári verejných spoločností zverejnili vo vyhláseniach pre regulačné orgány, pričom ako dôvod uviedli rozvod. Polovica z ôsmich rozvedených párov ohlásila plány na predaj akcií len týždne alebo mesiace po rozchode.
Tri z ôsmich megarozvodov tohto roka sa týkajú párov, kde minimálne jeden z partnerov má zahraničné občianstvo alebo trvalý pobyt v zahraničí. Chu Chuanová s trvalým pobytom v Singapure získala v apríli po rozvode s manželom Čou Chung-im, zakladateľom spoločnosti 360 Security Technology a jedným z najbohatších technologických magnátov v Číne, akcie v hodnote 1,3 miliardy dolárov.
Bohatí akcionári svoje manželky a deti často posielajú žiť do zahraničia – napríklad do USA, Singapuru alebo iných krajín, kde môžu deti získať prvotriedne vzdelanie, zatiaľ čo manželia si z obchodných dôvodov nechávajú trvalý pobyt v Číne.
„Je pochopiteľné, že takáto vzdialenosť a odlúčenie často vedú k dramatickej zmene fungovania páru, ktoré môže spôsobiť rozpad rodiny,“ vysvetlil Alfred Ip, partner nezávislej advokátskej kancelárie Hugill & Ip so sídlom v Hongkongu.
Väčšina bohatých Číňanov zatiaľ nepoužíva predmanželské zmluvy, pretože k uzavretiu mnohých manželstiev došlo predtým, ako páry zbohatli. Majetkový boom Číny odštartoval koncom 70. rokov minulého storočia, keď krajina začala prechádzať na trhovú ekonomiku.
Odlev magnátov
Čínu tento rok čaká najväčší odlev milionárov na svete, pretože rast bohatstva v krajine spomaľuje, varovala spoločnosť Henley & Partners. Mnohých bohatých Číňanov navyše vystrašili vládne represie a snaha čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga o dosiahnutie „spoločnej prosperity“.
Právni experti v blízkej budúcnosti očakávajú ďalšie nápadné rozvody, keďže podľa zákona na ochranu žien platného od 1. januára musia pri rozvode obe strany zverejniť výšku majetku. Vďaka tomu zrejme vyjdú na povrch informácie o mzdách, investíciách či nehnuteľnostiach, ktoré by magnáti radšej držali v tajnosti.