Čína zaradila do výzbroje svojho vojenského námorníctva novú generáciu balistických striel dlhého doletu odpaľovaných z jadrových ponoriek. Strely JL-3 majú údajne účinný dostrel vyše 12-tisíc kilometrov a výrazne posilnia schopnosť čínskych ozbrojených síl zasiahnuť územie Spojených štátov, píše The Telegraph.
Predchádzajúca verzia strely označovaná ako JL-2 mala dosah vyše 7 200 kilometrov a z čínskych teritoriálnych vôd bola schopná zasiahnuť len časti Aljašky, čo znamenalo, že ponorky, ktoré nimi boli vyzbrojené, sa museli priblížiť k pobrežiu Havajských ostrovov, aby mohli ohroziť východné pobrežie Spojených štátov.
Budú v bezpečí Stratégia
O nasadení novej generácii striel dlhého doletu informoval ako prvý v piatok veliteľ americkej Tichomorskej flotily admirál Sam Paparo. „Vyvinuli ich, aby ohrozovali Spojené štáty,“ povedal. Odmietol však prezradiť, či čínske vykonávali v havajských vodách tzv. odstrašovacie hliadkovanie. Nová strela JL-3 umožní umožní Číne udrieť na Spojené štáty z bezpečia vlastných vôd.
Vzťahy medzi Washingtonom a Pekingom sú najhoršie za posledné roky aj napriek minulotýždňovému stretnutiu amerického prezidenta Joea Bidena s čínskym lídrom Si Ťin-pchingom v rámci summitu G20 na indonézskom ostrove Bali.
Stratégia ako za studenej vojny
Americké ministerstvo obrany (Pentagón) sa na nasadenie nových čínskych balistických striel dlhého doletu pripravovalo najmenej rok. Veliteľ amerických strategických síl Admirál Charles Richard varoval v marci branno-bezpečnostný výbor Senátu, že JL-3 bude môcť zasiahnuť kontinentálne Spojené štáty z bezpečia Juhočínskeho mora. Analytik z bezpečnostného inštitútu RUSI Justin Bronk označil prechod čínskych ozbrojených síl z JL-2 na výkonnejšiu verziu JL-3 za „očakávaný“.
„Číňania majú už dávno celý rad balistických striel a na jadrové ponorky ich neumiestnili prvýkrát,“ povedal pre Telegraph s tým, že Peking modernizáciou výzbroje „napodobňuje americkú stratégiu z čias studenej vojny, keď americké vojenské námorníctvo nahradilo balistické rakety Polaris modernejšími Tridentmi. Tie mali oveľa väčší dosah a umožňovali americkým jadrovým ponorkám hliadkujúcim v bezpečných vodách zasahovať ciele v celom vtedajšom Sovietskom zväze.