Čínske ceny kovov vzácnych zemín vyskočili na najvyššiu úroveň za posledných 20 mesiacov. Prerušenie ťažby v Mjanmarsku, ktoré je veľkým producentom vzácnych zemín, totiž spôsobilo hromadenie zásob pred sezónnym vrcholom spotreby, uviedli vo štvrtok analytici.

Ceny oxidu dysprositého v stredu vyskočili na 332,53 eura za kilogram a dostali sa najvyššie od mája 2022, ukázali najnovšie údaje Shanghai Metals Market na LSEG Eikon. Ceny oxidu terbitého vzrástli na 1 095,85 eur za kilogram, čo je najviac od 3. júla.

Ťažba v mjanmarskom regióne Pangwa v Kačjinskom zväzovom štáte, ktorý je najväčším zdrojom vzácnych zemín v krajine, je od pondelka zastavená. Dôvodom boli inšpekcie, ktoré sa mali vykonať v stredu a vo štvrtok, uviedla vo štvrtok v správe poradenská spoločnosť SMM.

„Miestny ťažiar uviedol, že neobnovil výrobu a čaká na oznámenie o ďalšom postupe od inšpekčného tímu,“ uviedol analytik spoločnosti SMM Jang Ťia-wen.

Vzácne zeminy sú cenenou skupinou 17 minerálov, ktoré sa používajú napríklad v spotrebnej elektronike alebo vojenskom vybavení.

Podiel Mjanmarska na dovoze vzácnych zemín do Číny dosiahol od januára do júla 2023 až 38 percent. Krajina bola v roku 2022 štvrtým najväčším producentom vzácnych zemín na svete.

Čínski spracovatelia očakávajú, že prerušenie dodávok z Mjanmarska bude trvať jeden až tri týždne, čo by však nemalo ovplyvniť rovnováhu ponuky a dopytu v tomto roku, uviedol analytik spoločnosti Project Blue David Merriman. Počíta však s krátkodobým zvýšením cien.

Ďalšie dôležité správy

Integrated Circuit Manufacturing In Nantong
Neprehliadnite

V Číne mali vstúpiť do platnosti kontroly vývozu gália a germánia