Ceny ropy vo štvrtok klesajú, vplyv na ne majú najmä obavy o vývoj dopytu v Číne. Tieto obavy prevážili aj nad správou o poklese zásob ropy v Spojených štátoch, ktorá v stredu naopak poslala ceny ropy nahor.

Cena severomorskej ropy Brent vykazovala pokles o 0,5 percenta a predávala sa zhruba za 81,30 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate v rovnakom čase strácala 0,2 percenta a obchodovala sa približne za 77,45 dolára za barel.

Zásoby ropy a benzínu klesli

Ropa v stredu zdražela, keď americký vládny Úrad pre energetické informácie uviedol, že zásoby ropy a benzínu v USA minulý týždeň klesli viac, než sa očakávalo. Zásoby benzínu sa znížili o 5,6 milióna barelov, zatiaľ čo analytici očakávali pokles približne o 400-tisíc barelov.

„Napriek poklesu zásob ropy a benzínu v USA zostali investori obozretní kvôli slabnúcemu dopytu v Číne. Tlak zvyšoval aj očakávaný pokrok v rokovaniach o prímerí medzi Izraelom a Hamásom,“ povedal prezident spoločnosti NS Trading Hirojuki Kikukawa.

Údaje čínskej vlády ukázali, že dovoz ropy do krajiny a prevádzka rafinérií sú tento rok nižšie ako vlani. Hlavnou príčinou je slabší dopyt po pohonných hmotách pre pomalý ekonomický rast.

Rokovania medzi Izraelom a hnutím Hamás

Na Blízkom východe za posledný mesiac zosilnili snahy o dosiahnutie dohody medzi Izraelom a teroristickým hnutím Hamás o prímerí a ukončení vojny v Pásme Gazy. Prienik v rokovaniach by mohol upokojiť obavy o dodávky ropy z regiónu a prispieť k zníženiu cien.

Trhy tiež očakávajú, že americká centrálna banka v septembri začne znižovať úrokové sadzby. Tento názor posilnila aj dnešná štatistika z USA. Nižšie úrokové sadzby by mali podporiť hospodársky rast, čo by zvýšilo spotrebu ropy.

Ďalšie dôležité správy

Čínska centrálna banka, Peking.
Neprehliadnite

Peking sa snaží povzbudiť ekonomiku. Čínska centrálna banka znížila ďalšiu úrokovú sadzbu