Ceny ropy vo štvrtok klesajú, vplyv na ne majú najmä obavy o vývoj dopytu v Číne. Tieto obavy prevážili aj nad správou o poklese zásob ropy v Spojených štátoch, ktorá v stredu naopak poslala ceny ropy nahor.
Cena severomorskej ropy Brent vykazovala pokles o 0,5 percenta a predávala sa zhruba za 81,30 dolára za barel. Americká ľahká ropa West Texas Intermediate v rovnakom čase strácala 0,2 percenta a obchodovala sa približne za 77,45 dolára za barel.
Zásoby ropy a benzínu klesli
Ropa v stredu zdražela, keď americký vládny Úrad pre energetické informácie uviedol, že zásoby ropy a benzínu v USA minulý týždeň klesli viac, než sa očakávalo. Zásoby benzínu sa znížili o 5,6 milióna barelov, zatiaľ čo analytici očakávali pokles približne o 400-tisíc barelov.
„Napriek poklesu zásob ropy a benzínu v USA zostali investori obozretní kvôli slabnúcemu dopytu v Číne. Tlak zvyšoval aj očakávaný pokrok v rokovaniach o prímerí medzi Izraelom a Hamásom,“ povedal prezident spoločnosti NS Trading Hirojuki Kikukawa.
Údaje čínskej vlády ukázali, že dovoz ropy do krajiny a prevádzka rafinérií sú tento rok nižšie ako vlani. Hlavnou príčinou je slabší dopyt po pohonných hmotách pre pomalý ekonomický rast.
Rokovania medzi Izraelom a hnutím Hamás
Na Blízkom východe za posledný mesiac zosilnili snahy o dosiahnutie dohody medzi Izraelom a teroristickým hnutím Hamás o prímerí a ukončení vojny v Pásme Gazy. Prienik v rokovaniach by mohol upokojiť obavy o dodávky ropy z regiónu a prispieť k zníženiu cien.
Trhy tiež očakávajú, že americká centrálna banka v septembri začne znižovať úrokové sadzby. Tento názor posilnila aj dnešná štatistika z USA. Nižšie úrokové sadzby by mali podporiť hospodársky rast, čo by zvýšilo spotrebu ropy.