Bude sa volať Titanic II a od smutne presláveného vzoru bude vraj na nerozoznanie. Austrálsky miliardár Clive Palmer zverejnil podrobnosti o replike najslávnejšieho parníku histórie, ktorú chce na more vyslať v roku 2016. Na prvú cestu má už 40-tisíc záujemcov o lístky, oznámil na tlačovej konferencii, ktorá sa konala na lietadlovej lodi na rieke Hudson v New Yorku, približne na tom mieste, ktoré malo byť cieľovou stanicou pôvodného Titanicu v roku 1912.
Nový Titanic bude takmer do poslednej skrutky verný historickej predlohe. Cestujúci tak podľa denníka USA Today na jeho palube budú márne hľadať televíziu či internetové pripojenie. Zato tam nájdu turecké kúpele, tenisový kurt, telocvičňu, divadlo či kasíno. "Titanic bola loď snov. A Titanic II bude loďou, kde sa sny stanú skutočnosťou," vyhlásil C. Palmer. Výšku nákladov na jej vybudovanie odmietol zverejniť.
C. Palmer, ktorý svoj majetok získal podnikaním v banskom priemysle, založil kvôli stavbe Titanicu II spoločnosť Blue Star Line, ktorá konštrukciou poverila čínsku štátnu firmu CSC Jinling Shipyard. Z toho vyplýva prvý rozdiel: na svoju premiérovú plavbu vyrazí nový Titanic zo Šanghaja do britského Southamptonu, a odtiaľ bude pokračovať do New Yorku.
Zdroj: SITA / AP
(celú fotogalériu si pozrite tu )
Pôvodný Titanic absolvoval iba druhú časť plavby. Nechala si ho pred viac ako sto rokmi postaviť spoločnosť White Star Line, a v tej dobe bol najväčšou zaoceánskou loďou s dĺžkou takmer 270 metrov, výškou 53 metrov a hmotnosťou približne 40-tisíc ton. Potopil sa v apríli roku 1912 a pri nešťastí zahynulo viac ako 1 500 cestujúcich a členov posádky.
Rozmery jeho repliky sa budú vraj takmer zhodovať, dlhší by mal byť len o necelých osem centimetrov. Noviniek sa však dočká technologická stránka prepravy - úplne súčasný bude napríklad navigačný systém, namiesto pôvodných motorov na uhlie bude vybavený dieselovými.
Líšiť sa však podľa C. Palmera bude hlavne v tej najzásadnejšej veci. Dopláva až do Ameriky, a to nie raz. "Bude to skutočná zlatá baňa," vyhlásil miliardár, ktorý okrem banskej spoločnosti vlastní aj ďalšie podniky, s tým, že záujem o lístky prejavilo už 40-tisíc záujemcov. Kapacita lode pritom bude 2 435 cestujúcich, o ktorých sa bude starať 900 členov posádky. C. Palmer preto plánuje, že loď bude fungovať na pravidelnej linke a predpovedá, že veľký záujem si vyžiada aj postavenie aj Titaniku s poradovým číslom III.
Zdroj: SITA / AP
(celú fotogalériu si pozrite tu )
Niektorí experti sú však k týmto plánom skeptickí. Jednak kvôli sprísneným bezpečnostným opatreniam, ktorým lodný biznis čelí od stroskotania lode Costa Concordia pri pobreží Toskánska, jednak kvôli náročnosti zaoceánskych plavieb, ktoré sú pre podobné lode takmer nemožné v zimných mesiacoch. Otázky bezpečnosti sa vynárajú aj po tohtomesačnom požiari na americkej výletnej lodi Carnival Triump, ktorá so 4 200 ľuďmi na palube uviazla v Mexickom zálive.
Titanic II má podľa odborníkov oslovených USA Today skôr šancu vzbudiť záujem o prvú plavbu, potom však záujem o neho klesne. Profesor na Widenerovej univerzite vo Philadelphii a odborník na Titanic Joseph Edgette pripomína, že pôvodná loď bola určená najmä na prepravu pošty a nákladu cez Atlantik a pre cestujúcich z Európy a Spojených štátov bola dopravným prostriedkom. Súčasný koncept výletnej lodi tak môže byť zaujímavý len krátkodobo. J. Egette zároveň pripomína, že ľudí môže od plavby odradiť najmä tragická minulosť jej predchodcu. Niektorí kritici poukazujú aj na fakt, že stavba lode znevažuje pamiatku na obete plavby pred vyše sto rokmi.
C. Palmer však na tlačovej konferencii ubezpečil, že celý projekt je vytvorený ku cti cestujúcich, ktorí na Titanicu zahynuli. Helen Benzingerová, vnučka Molly Brownovej, ktorá potopenie v roku 1912 prežila, na tlačovej konferencii vyhlásila, že je nadšená, že sa stavia kópia pôvodného parníka. Za pravdu jej dáva aj Paul Kurzman, ktorého prastarí rodičia Isidor a Ida Strausovci na Titanicu zomreli. Tvrdí, že so stavbou nemá žiadny problém a že si myslí, že by neurazila ani jeho predkov.
Zdroj: SITA / AP
Austrálsky miliardár Clive Palmer počas tlačovej konferencie, na ktorej predstavil podrobnosti o Titanicu II
(celú fotogalériu si pozrite tu )
Foto - SITA / AP / Blue Star Line