Podľa analýzy banky Goldman Sachs sa počet domácich zvierat v mestských oblastiach Číny čoskoro zvýši nad počet detí do štyroch rokov, čo odzrkadľuje širší demografický trend klesajúcej pôrodnosti a starnúcej populácie v krajine.
„Odhady naznačujú, že do roku 2030 by mal počet detí klesnúť pod 40 miliónov, zatiaľ čo počet domácich zvierat vzrastie na viac ako 70 miliónov,” uvádza správa.
Táto demografická zmena nie je ojedinelá, pričom má svoje paralely napríklad v Japonsku, kde počet domácich miláčikov štvornásobne prevyšuje počet mladistvých. V dôsledku toho je tamojší trh s krmivom pre zvieratá osemnásobne väčší ako dopyt po dojčenskej výžive.
Spojené štáty, najväčší svetový trh s domácimi zvieratami, v tomto ohľade taktiež nie sú výnimkou. V roku 2020, keď v USA žilo približne 73 miliónov detí, Asociácia veterinárnych lekárov odhadovala, že až 89 miliónov domácností malo psa a približne 62 miliónov domácností mačku.
Nedávny prieskum banky UBS navyše ukázal, že trh s domácimi miláčikmi je z investičného hľadiska mimoriadne odolný voči nepriaznivým makroekonomickým podmienkam. Medzi pandemickými rokmi 2020 a 2022 až osem z desiatich majiteľov zachovalo alebo zvýšilo výdavky súvisiace so zvieratami.
„Čínsky trh s krmivami pre zvieratá podľa základného scenára porastie osemperecentným zloženým ročným tempom. To je v ostrom kontraste s očakávaniami pre širší čínsky spotrebiteľský trh, ktorý čelí menej priaznivým vyhliadkam,” dodávajú analytici Goldman Sachs.