Čína požaduje od Japonska kompenzácie za potenciálnu ekonomickú ujmu v dôsledku vypúšťania rádioaktívnej vody z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima. Agentúre Kjódó to v utorok oznámilo niekoľko diplomatických zdrojov. Japonsko podľa nich návrh odmietlo s tým, že proces vypúšťania je podľa Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) v súlade s bezpečnostnými štandardmi.

Vysokopostavení zástupcovia Číny predniesli Japonsku požiadavku za posledný rok niekoľkokrát cez diplomatické kanály. Japonsko ošetrenú rádioaktívnu vodu začalo vypúšťať do mora vlani v auguste. Ide o odpadovú vodu použitú pri chladení jadrového paliva po nehode vo Fukušime v roku 2011. Tekutina prešla niekoľkými fázami ošetrenia, ktoré odstránili väčšinu rádionuklidov okrem stopových množstiev trícia, ktoré je menej škodlivé než iné rádioaktívne látky ako cézium alebo stroncium.

Čína v reakcii zakázala zo susedného Japonska dovážať morské plody a obmedzenia nezrušila ani po zverejnení prvej úplnej správy MAAE, podľa ktorej je vypúšťanie filtrovanej a rozriedenej rádioaktívnej vody do mora v súlade s medzinárodnými bezpečnostnými štandardmi.

Japonská vláda a prevádzkovateľ elektrárne, spoločnosť TEPCO, tvrdia, že likvidácia odpadových vôd je zásadným krokom k vyradeniu elektrárne, ktorú v roku 2011 vážne poškodilo zemetrasenie a cunami, z prevádzky. Za bezpečnosť celého procesu sa osobne postavil aj premiér Fumio Kišida, ktorý po začatí vypúšťania vlani v auguste pred kamerami obedoval sašami pripravené z rýb ulovených neďaleko Fukušimy.

Čína na druhej strane trvá na kompenzáciách a vytvorení nezávislého monitorovacieho systému mimo štruktúr MAAE, povedali Kjódó diplomatické zdroje. Japonský premiér Kišida a čínsky prezident Si Ťin-pching pri svojom poslednom stretnutí v americkom San Franciscu uviedli, že vec plánujú riešiť cez konštruktívny dialóg postavený na vedeckých poznatkoch.

V Tokiu sa v utorok stretol generálny riaditeľ MAAE Rafael Grossi s japonským ministrom zahraničia Jošimasom Hajašim a zhodli sa na ďalšej úzkej spolupráci. Vlaňajší august bol podľa Grossiho „dôležitým míľnikom“.

Ďalšie dôležité správy

Vypúšťanie rádioaktívnej vody z Fukušimy.
Neprehliadnite

Z elektrárne Fukušima unikla rádioaktívna voda, kontamináciu nezaznamenali