Kombinácia faktorov, ako je pomalší návrat rafinérií z plánovanej údržby, znížené nákupy od kľúčových dodávateľov a predpokladaný pokles mesačného objemu dovozu, naznačujú celkovú letargiu ekonomiky v Číne - najväčšom svetovom dovozcovi ropy, uvádza agentúra Bloomberg.
Globálne ceny ropy pritom od úvodu roka vzrástli o viac ako 12 percent. K tomu prispeli obmedzenia dodávok zo strany OPEC+ a očakávania uvoľnenia menovej politiky v Spojených štátoch.
Ekonomické ukazovatele naznačujú, že v najbližšom období dôjde k ďalšiemu obmedzeniu zásob tejto nevyhnutnej komodity. Rezervy v USA, dôležitý indikátor globálnej ponuky, posledné týždne zažívajú útlm.
Odborníci medzitým vyjadrujú obavy z pretrvávajúcej neistoty v čínskej ekonomike. Kríza v sektore nehnuteľností a klesajúca dôvera spotrebiteľov oslabujú dopyt po nafte, kľúčovom palive pre dopravu a priemysel.
Vzhľadom na obmedzené zisky z rafinácie ropy rafinérie znížili prevádzkové kapacity. Situáciu čínskym rafinériám ďalej komplikuje plánovaná údržba na konci roka.
Medzinárodní obchodníci s ropou tvrdia, že od začiatku júla klesli zmluvné dodávky saudskoarabskej ropy o štyri milióny barelov v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom.
Obchodovanie s ruskou ropou ESPO bolo taktiež pomalšie ako zvyčajne. Aj analytici zo Citigroup majú menej optimistický výhľad na trh v porovnaní s konkurentmi z Goldman Sachs a Standard Chartered.
Predpokladajú, že dovoz ropy do Číny v júli dosiahne 9,5 milióna barelov denne, čo je o 1,1 milióna barelov denne menej v porovnaní s minulým mesiacom. Na medziročnej báze to predstavuje pokles o 800-tisíc barelov denne.
Stúpajúce ceny ropy by zároveň mohli brzdiť Čínu v nákupoch, varuje analytička Mia Gengová z poradenskej spoločnosti FGE. „Predpokladáme, že dovoz ropy do Číny v treťom štvrťroku dosiahne približne 11 miliónov barelov denne, avšak v neskoršej fáze tretieho a štvrtého štvrťroka hrozí pokles,” dodala.