Čína sprísňuje štátnu kontrolu nad ťažbou a spracovaním vzácnych zemín. Na základe nariadenia, ktoré vydala v sobotu (29. 6.) vláda v Pekingu, sa zdroje vzácnych zemín považujú za majetok štátu, ktorý bude dohliadať na rozvoj tohto odvetvia.

Vládne nariadenie stanovuje pravidlá v oblasti ťažby, spracovania a obchodovania so vzácnymi zeminami. Spoločnosti, ktoré pôsobia v odvetví, budú musieť úrady podrobne informovať o svojich aktivitách v záujme zabezpečenia kontroly nad spracovateľským a obchodným reťazcom. Nové pravidlá nadobudnú účinnosť 1. októbra.

Vzácne zeminy sa v spracovanej forme využívajú v širokej škále produktov – od spotrebnej elektroniky cez špecializované prístroje v zdravotníctve, výrobu elektrických áut a veterných turbín až po vojenské zariadenia. Ich ložiská sa nachádzajú vo viacerých krajinách, Čína si však za dlhé roky ich ťažby vybudovala rozsiahly rafinačný priemysel, v čom západné štáty ďaleko zaostávajú. Dôvodom je náročnosť celého procesu, ako aj obavy zo znečisťovania životného prostredia.

Čínska vláda už v decembri 2023 zaradila postupy v oblasti spracovania vzácnych zemín na zoznam technológií, ktoré nie je možné vyvážať do zahraničia.

Ďalšie dôležité správy

WA 30 Peking -  Na snímke nový čínsky premiér Li Čchiang, jeden z najvernejších spojencov čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, gestikuluje počas príhovoru na slávnostnom zasadnutí čínskeho parlamentu v sobotu 11. marca 2023.   Li, bývalý líder Šanghajskej strany, ktorý na jar minulého roka dohliadal na tvrdý dvojmesačný lockdown mesta, bol v sobotu parlamentom vymenovaný ako nástupca odchádzajúceho premiéra Li Kche-čchianga. Stalo sa tak deň po tom, ako 69-ročný čínsky vodca Si Ťin-pching získal
Neprehliadnite

Peking kontra clá Západu. Li Čchiang varoval pred oddelením svetových ekonomík