Čína dnes oznámila, že uvalila nové sankcie na americké zbrojné spoločnosti Lockheed Martin a Raytheon Technologies kvôli predaju zbraní Taiwanu, ktorý Peking považuje za svoju provinciu. Podobu sankcií čínska vláda nespresnila, napísala agentúra Reuters.
Predaj zbraní
Americké ministerstvo zahraničia začiatkom februára uviedlo, že schválilo predaj zbraní Taiwanu za 100 miliónov dolárov, aby ostrovná krajina mohla vylepšiť svoj systém protiraketovej obrany Patriot. Hlavnými dodávateľmi majú byť práve zbrojovky Raytheon Technologies a Lockheed Martin.
Sankcie sú odvetným krokom za kontrakt, ktorý „poškodzuje bezpečnostné záujmy Číny, čínsko-americké vzťahy a mier a stabilitu v Taiwanskom prielive", uviedol na dnešnej tlačovej konferencii hovorca čínskej diplomacie Wang Wen-pin.
Čína vníma Taiwan ako svoje územie, hoci ostrov s demokratickou vládou funguje desiatky rokov de facto nezávisle. Spojené štáty podobne ako väčšina krajín nemajú s Taiwanom formálne diplomatické vzťahy, ale sú jeho najdôležitejším medzinárodným spojencom a hlavným dodávateľom zbraní. Americký prezident Joe Biden tento rok vyhlásil, že ak by Čína ostrov napadla, môže Taiwan počítať s pomocou USA.
Uvalenie sankcií
Sankcie voči firmám Raytheon Technologies a Lockheed Martin oznámila Čína aj v rokoch 2019 a 2020, ani vtedy ale Peking nevyjasnil, čo tieto sankcie zahŕňali a ako sú vynucované, napísala agentúra Reuters.
„Spoločnosti Raytheon Technologies a Lockheed Martin sa dlhodobo podieľajú na americkom predaji zbraní Taiwanu," povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Wang.
Bývalý americký minister zahraničia Mike Pompeo, na ktorého Čína tiež uvalila sankcie, keď minulý rok na konci prezidentského obdobia Donalda Trumpa opúšťal úrad, budúci týždeň Taiwan navštívi. V pláne má aj stretnutie s taiwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen, oznámila taiwanská vláda.
Pompeo, ktorého Peking obviňoval z miešania sa do vnútorných záležitostí Číny a protičínskych akcií, bude na ostrove od 2. do 5. marca, napísala agentúra Reuters.