Čínsky obchodný prebytok má tento rok nakročené k novému rekordu, čím zvyšuje napätie vo vzťahoch s najväčšími svetovými ekonomikami a prehlbuje globálnu obchodnú nerovnováhu, čo by mohlo podnietiť novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa k novým protekcionistickým opatreniam.

Podľa prepočtov agentúry Bloomberg dosiahne rozdiel medzi čínskym vývozom a dovozom takmer jeden bilión dolárov, ak bude pokračovať súčasné tempo rastu. Len za prvých desať mesiacov roku sa obchodný prebytok vyšplhal na 785 miliárd dolárov, čo je nárast o takmer 16 percent oproti minulému roku.

„Pri klesajúcich cenách čínskeho vývozu bol rast objemu exportu obrovský,“ vyjadril sa Brad Setser, vedúci pracovník Rady pre zahraničné vzťahy na platforme X. „Ide o príbeh ekonomiky, ktorá sa opäť opiera o vývoz.“ Čínska ekonomika sa viac zameriava na vývoz, aby kompenzovala slabý domáci dopyt, ktorý sa vláda pokúša posilniť stimulmi.

Clá zvyšuje nielen Trump

Narastajúci obchodný prebytok spôsobuje znepokojenie u mnohých krajín, a očakáva sa, že nová Trumpova administratíva zareaguje zavedením ciel, ktoré by obmedzili prístup čínskeho tovaru na americký trh. Krajiny od Južnej Ameriky po Európu už zvýšili svoje colné bariéry na čínske produkty ako oceľ a elektrické vozidlá.

Zahraničné spoločnosti zároveň z Číny odčerpávajú investície. Podľa nedávnych údajov klesli záväzky z priamych zahraničných investícií za prvých deväť mesiacov tohto roka. Ak by tento pokles pokračoval, Čína by zažila prvý ročný čistý odlev priamych zahraničných investícií od roku 1990.

Injekcia pre čínske firmy

Peking na túto situáciu reagoval sľubom väčšej podpory pre firmy. Štátna rada v piatok oznámila, že zvýši finančnú podporu pre vybrané priemyselné odvetvia s cieľom podporiť rast zahraničného obchodu, hospodársky rozvoj a stabilizovať zamestnanosť.

Čínske podniky v posledných rokoch úspešne zvyšovali export, kým spomaľujúca sa ekonomika a narastajúca elektrifikácia oslabujú dopyt po dovoze. Domáce alternatívy čoraz viac nahrádzajú zahraničné priemyselné produkty.

V októbri dosiahol čínsky obchodný prebytok tretí najvyšší mesačný prebytok v histórii, blízko júnového rekordu. Za prvých deväť mesiacov roku predstavoval obchodný prebytok v jüanoch 5,2 percenta HDP, čo je najviac od roku 2015.

Prebytok obchodnej bilancie s USA vzrástol o 4,4 percenta, s Európskou úniou o 9,6 percenta a s krajinami juhovýchodnej Ázie (ASEAN) až o takmer 36 percent oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Nerovnováha rastie aj s mnohými ďalšími krajinami, pričom Čína vyváža viac do takmer 170 krajín, než od nich nakupuje, čo je najvyšší počet od roku 2021.

Obavy z možnej menovej vojny sú tiež na stole. Indická centrálna banka uviedla, že je pripravená oslabiť rupiu, ak by Čína oslabila jüan v snahe kompenzovať americké clá.

Oslabený jüan by zvýhodnil čínsky vývoz, čo by mohlo ďalej zväčšiť prebytok s Indiou. Tento prebytok dosiahol v tomto roku už 85 miliárd dolárov, čo je o tri percentá viac ako v roku 2023 a viac než dvojnásobok oproti hodnote spred piatich rokov.

China's Securities Brokerages See Surging Number Of Newly Registered Retail Investors
Neprehliadnite

Mladí Číňania sa vrhli do burzového šialenstva. Makléri spisujú investičné manuály

Green Energy Vehicles At 2022 Central China International Auto Show
Neprehliadnite

Európske automobilky čelia vážnym problémom na čínskom trhu. Štát protežuje domáce firmy