Čína a Spojené arabské emiráty (SAE) poskytli Pakistanu finančnú pomoc. Pre juhoázijskú ekonomiku to predstavuje dôležitú podporu v situácii, keď sa usiluje splniť podmienky Medzinárodného menového fondu (MMF). Uviedlo to v piatok pakistanské ministerstvo financií.
Minister financií Išák Dar uviedol, že od Číny a SAE získal Pakistan podporu v celkovej hodnote 1,3 miliardy dolárov. Spojené arabské emiráty prisľúbili 1 miliardu dolárov na podporu devízových rezerv. Tie v súčasnosti dosahujú iba 4,04 miliardy dolárov, čo krajine ledva stačí na vykrytie 4-týždňového importu. Čína zasa v piatok uvoľnila 300 miliónov dolárov, poslednú tranžu v rámci úveru v celkovej hodnote 1,3 miliardy dolárov.
Finančná podpora zo strany SAE a Číny predstavuje významnú pomoc pre vysoko zadlžený Pakistan, ktorý zároveň potrebuje ďalšie financie od MMF. Pakistan podpísal dohodu s fondom ešte v roku 2019 o úvere v celkovej hodnote 6,5 miliardy dolárov. Stanovené podmienky však neplnil, a tak MMF doteraz z celej sumy uvoľnil necelú polovicu.
MMF trvá na tom, že Pakistan musí zvýšiť súčasné nízke dane. Navyše požaduje aj zvýšenie umelo udržiavaných nízkych cien pohonných látok, elektrickej energie a plynu.
Šance krajiny na ďalšie financie od fondu závisia aj od toho, či sa dohodne s veriteľmi na posunutí splátok dlhu, prípadne poskytnutí ďalšej pomoci. Podľa analytikov najnovšia pomoc od Číny a SAE tak vracia Pakistan na „cestu stanovenú fondom“.
Pakistan zápasí s najvyššou infláciou za takmer polstoročie. V marci dosiahla 35,37 percenta, za celý minulý rok predstavovala 27,26 percenta. Krajinu navyše sužuje vysoký dlh. Jeho objem 274 miliárd dolárov predstavuje takmer 90 percent hrubého domáceho produktu.