Peking by Moskvu v prípade invázie na Ukrajinu podporil diplomaticky a možno aj ekonomicky. Vojenskú podporu by ale Čína Rusku neposkytla, myslia si odborníci, ktorých oslovila agentúra Reuters. Prezident Spojených štátov Joe Biden v piatok vyjadril presvedčenie, že sa jeho ruský náprotivok Vladimír Putin už rozhodol pre inváziu na Ukrajinu. Moskva to odmieta a označuje za propagandu Západu.

Šírenie nepravdivých informácií

Čínske ministerstvo zahraničia opakovane obvinilo Spojené štáty zo „šírenia nepravdivých informácií" a vytvárania napätia. Peking USA vyzval, aby rešpektovali a vyriešili ruské požiadavky na bezpečnostné záruky, pripomína Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin sa na znamení solidarity zúčastnil zahájenia olympijských hier v Pekingu, kde s jeho čínskym náprotivkom deklarovali „neobmedzené" strategické partnerstvo.

Prípadná ruská invázia by podľa Reuters overila podporu Číny, ktorá v medzinárodnom dianí sústavne zastáva a deklaruje princíp nevmiešavania. Odborníci sa domnievajú, že Peking by sa určite nechcel zapájať do konfliktu vojensky. Čína opakovane vyzvala na riešenie napätia na Ukrajinskej hranici dialógom.

Pomoc pre Rusko

„Rovnako ako Čína neočakáva, že jej Rusko vojensky pomôže v prípade vojny o Taiwane, Rusko neočakáva, že mu Čína vojensky pomôže kvôli Ukrajine, ani takú pomoc nepotrebuje," uviedol Li Mingjiang zo Školy medzinárodných štúdií Rajaratnam (RSIS) v Singapure.

Oslovení experti tiež uviedli, že Čína by mohla rozšíriť hospodársku spoluprácu s Ruskom, na ktorý by v prípade invázie dopadli ďalšie sankcie. Po ruskej anexii Krym poskytlo niekoľko čínskych štátnych bánk, vrátane China Development Bank a Export-Import Bank of China, úvery ruským štátnym bankám, na ktoré Západ uvalil sankcie.

Ďalšie dôležité správy

Mníchovská konferencia
Neprehliadnite

Čína požaduje rešpekt k obavám Ruska; Západ varuje pred zámermi Moskvy a Pekingu