Čína pred časom oznámila, že má v úmysle vynaložiť miliardy na posilnenie výroby a domácich technológií v snahe zostať globálne konkurencieschopná. Problémový trh s nehnuteľnosťami sa však veľkej podpory nedočká, uvádza portál CNBC.

Na zozname priorít Pekingu na budúci rok je jasne na prvom mieste podpora priemyslu.
Vláda v Pekingu vyčlení 10,4 miliardy jüanov (1,32 miliardy eur) „na obnovu základov priemyslu a podporu rozvoja vysokokvalitného výrobného sektora“. Aj keď je to pokles z 13,3 miliardy jüanov vyčlenených pre rovnakú kategóriu v minulom roku, toto odvetvie celkovo získalo väčšiu dôležitosť.

„Na rozdiel od iných ekonomík, ktoré na svojom trhu s nehnuteľnosťami zaznamenali prepad, miera investícií v Číne neklesá,“ uviedol hlavný ekonóm HSBC pre Áziu Frederic Neumann a poznamenal, že investície sa však viac presúvajú smerom k infraštruktúre a, „čo je dôležité, k výrobe“. Tento posun podľa neho „tlmí vplyv trhu s nehnuteľnosťami postihnutého defláciou“, ale zároveň predstavuje rovnaké riziko ako nadmerné investície do nehnuteľností.

„Pokiaľ dopyt nebude držať krok s investíciami a nebude sa to robiť udržateľne, nakoniec budú nutné tvrdé úpravy,“ uviedli ekonómovia HSBC.

Čínske úrady v roku 2020 zintenzívnili represívne opatrenia proti vysokej zadlženosti developerov a stavbárov. Predaj nehnuteľností odvtedy klesol, pričom developerom došli peniaze na dokončenie mnohých projektov. Kedysi asi 25-percentný podiel sektora nehnuteľností na čínskom HDP klesol. Analytici UBS koncom minulého roka odhadli, že nehnuteľnosti v súčasnosti predstavujú približne 22 percent ekonomiky.

Napriek veľkej pozornosti venovanej tomu, či Peking zachráni sektor nehnuteľností, sa v plánoch výdavkov ministerstva financií o ňom neobjavila ani zmienka. Na tlačových konferenciách o ekonomike počas parlamentných schôdzí bola nehnuteľnostiam venovaná len obmedzená pozornosť.

„Podpora modernizácie priemyselného systému“ bola na prvom mieste aj v správe ministerstva financií, po ktorej nasledovala „podpora implementácie stratégie oživenia Číny prostredníctvom vedy a vzdelávania“.

Ďalšie dôležité správy

EBE 41 Peking - Čínsky parlament oficiálne potvrdil nového šéfa komunistickej strany Si Ťin-pchinga vo funkcii prezidenta, v ktorej nahradil Chu Ťin-tchaa. Na snímke delegáti na výročnom zasadnutí v Pekingu, ktorí schválili nového prezidenta pomerom hlasov 2952:1, traja ďalší sa zdržali hlasovania vo štvrtok 14. marca 2013. FOTO TASR/AP
Delegates line up to cast their votes during a plenary session of the National People's Congress held at the Great Hall of the People in Beijing Thursday, March
Neprehliadnite

Čína tvrdí, že jej plánovaný cieľ ekonomického rastu pre tento rok je dosiahnuteľný