Čína pred časom oznámila, že má v úmysle vynaložiť miliardy na posilnenie výroby a domácich technológií v snahe zostať globálne konkurencieschopná. Problémový trh s nehnuteľnosťami sa však veľkej podpory nedočká, uvádza portál CNBC.
Na zozname priorít Pekingu na budúci rok je jasne na prvom mieste podpora priemyslu.
Vláda v Pekingu vyčlení 10,4 miliardy jüanov (1,32 miliardy eur) „na obnovu základov priemyslu a podporu rozvoja vysokokvalitného výrobného sektora“. Aj keď je to pokles z 13,3 miliardy jüanov vyčlenených pre rovnakú kategóriu v minulom roku, toto odvetvie celkovo získalo väčšiu dôležitosť.
„Na rozdiel od iných ekonomík, ktoré na svojom trhu s nehnuteľnosťami zaznamenali prepad, miera investícií v Číne neklesá,“ uviedol hlavný ekonóm HSBC pre Áziu Frederic Neumann a poznamenal, že investície sa však viac presúvajú smerom k infraštruktúre a, „čo je dôležité, k výrobe“. Tento posun podľa neho „tlmí vplyv trhu s nehnuteľnosťami postihnutého defláciou“, ale zároveň predstavuje rovnaké riziko ako nadmerné investície do nehnuteľností.
„Pokiaľ dopyt nebude držať krok s investíciami a nebude sa to robiť udržateľne, nakoniec budú nutné tvrdé úpravy,“ uviedli ekonómovia HSBC.
Čínske úrady v roku 2020 zintenzívnili represívne opatrenia proti vysokej zadlženosti developerov a stavbárov. Predaj nehnuteľností odvtedy klesol, pričom developerom došli peniaze na dokončenie mnohých projektov. Kedysi asi 25-percentný podiel sektora nehnuteľností na čínskom HDP klesol. Analytici UBS koncom minulého roka odhadli, že nehnuteľnosti v súčasnosti predstavujú približne 22 percent ekonomiky.
Napriek veľkej pozornosti venovanej tomu, či Peking zachráni sektor nehnuteľností, sa v plánoch výdavkov ministerstva financií o ňom neobjavila ani zmienka. Na tlačových konferenciách o ekonomike počas parlamentných schôdzí bola nehnuteľnostiam venovaná len obmedzená pozornosť.
„Podpora modernizácie priemyselného systému“ bola na prvom mieste aj v správe ministerstva financií, po ktorej nasledovala „podpora implementácie stratégie oživenia Číny prostredníctvom vedy a vzdelávania“.