Čína plánuje zvýšiť dôchodkový vek po prvýkrát od roku 1978, keďže druhá najväčšia svetová ekonomika čelí prudkému starnutiu obyvateľstva, čo spôsobuje nedostatok pracovnej sily. Postupne sa zvýši vek odchodu do dôchodku pre mužov zo 60 na 63 rokov, pre ženy na administratívnych pozíciách z 55 na 58 rokov a pre ženy s fyzicky náročným povolaním z 50 na 55 rokov, uviedla štátna tlačová agentúra Xinhua a informoval o tom Financial Times.
Opatrenia schválil parlament a do platnosti vstúpia v januári, pričom budú zavádzané počas nasledujúcich 15 rokov. Analytici upozorňujú, že Čína musí konať, pretože nízky dôchodkový vek a klesajúca pôrodnosť vytvárajú veľký tlak na starobný dôchodkový systém. Pomer dôchodcov k pracujúcej populácii sa zhoršuje.
Počet obyvateľov krajiny klesol druhý rok po sebe, v roku 2023 dosiahol 1,4 miliardy, pričom počet úmrtí prevýšil počet narodení o dva milióny. Čínski politici sa už roky zaoberajú otázkou dôchodkového veku, pričom zmeny boli predbežne prediskutované aj na päťročnom zasadnutí Komunistickej strany v júli.
Zvýšenie dôchodkového veku prichádza v čase, keď sú domácnosti pod tlakom spomaleného hospodárskeho rastu, dlhotrvajúcej krízy v realitnom sektore a slabého trhu práce, ktorý obmedzuje domácu spotrebu.
Nemci dostávajú extra peniaze, aby boli menej chorí a chodili do práce
Riaditeľ Výskumného inštitútu čínskeho zdravotníctva a starostlivosti o seniorov Čang Ťin uviedol, že zmena bude mať pozitívny vplyv na ekonomiku. „Medzi rokmi 2023 a 2035 dosiahne dôchodkový vek každý rok viac ako 20 miliónov ľudí,“ povedal. „Ak ich odchod do dôchodku oddialite, môžu nielen vytvárať hodnoty, ale aj podporovať spotrebu,“ dodal s tým, že po odchode do dôchodku zvyčajne výdavky ľudí výrazne klesajú.
Zmena vyvolala nevôľu medzi mladšími generáciami, ktoré sa obávajú, že budú musieť pracovať dlhšie. „Dnes som videla túto správu a vážne pochybujem, či sa vôbec dožijem dôchodku,“ povedala administratívna pracovníčka z Pekingu Čao polovážne. „Nerada by som pracovala celý život.“
Mnohí mladí ľudia v Číne nemajú súrodencov v dôsledku nariadenia mať len jedno dieťa, čo desaťročia obmedzovalo pôrodnosť v krajine a bolo zmiernené až v roku 2016.
Analytici upozorňujú, že Čína musí udržať populáciu dlhšie v pracovnom procese, aby zmiernila tlak na podfinancované dôchodkové systémy. V rámci zmien sa bude postupne zvyšovať nielen dôchodkový vek, ale aj minimálna dĺžka príspevkov do dôchodkového systému.