Čína na pestovanie schválila desiatky geneticky modifikovaných odrôd kukurice a sóje. Prelomový krok by mohol viesť k zvýšeniu produkcie a zníženiu závislosti od zahraničných dodávok, keďže krajina je najväčším svetovým dovozcom týchto dvoch plodín. Práve potravinová sebestačnosť je najvyššou prioritou čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, píše agentúra Bloomberg.

Národný výbor zriadený čínskym ministerstvom poľnohospodárstva po predbežnom preskúmaní schválil 37 odrôd geneticky modifikovanej kukurice a 14 odrôd geneticky modifikovanej sóje. Schválený zoznam bude k dispozícii na verejné preskúmanie do 15. novembra a zahŕňa aj štyri odrody kukurice vyvinutých skupinou China National Seed Group, ktorá je súčasťou švajčiarskej firmy Syngenta, a päť odrôd sóje od spoločnosti Beijing Dabeinong Technology Group.

Oblasť výsadby geneticky modifikovaných odrôd semien by mal byť po konečnom schválení v súlade s príslušnými vládnymi opatreniami, uviedlo ministerstvo poľnohospodárstva na webovej stránke.

Kukurica sa v Číne pestuje na území o rozlohe zhruba 44 miliónov hektárov. Ministerstvo odhaduje, že jej úroda v rokoch 2023 až 2024 dosiahne úroveň 288 miliónov ton. Hoci krajina produktivitou výrazne zaostáva za Spojenými štátmi, kde je pestovanie geneticky modifikovaných plodín bežnou praxou, výnosy Činy by mohli vďaka nim stúpnuť až o 12 percent.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke žatva kukurice na siláž pri obci Choňkovce v okrese Sobrance vo štvrtok 24. augusta 2023. FOTO TASR - Roman Hanc
Neprehliadnite

Tretí odhad štatistikov potvrdil vyššiu úrodu kukurice, zemiakov aj repy