Ruské mesto Magnitogorsk je postavené tak, aby sa stalo symbolom sovietskej priemyselnej sily a hospodárskej modernizácie.  V tomto oceliarskom meste čínsky strojársky gigant a stovky čínskych robotníkov stavajú nový závod za 762,7 milióna eur.

Zmluva medzi Magnitogorskými železiarňami a oceliarňami a čínskou štátnou spoločnosťou Sinosteel Engineering & Technology bola podpísaná ešte pred inváziou na Ukrajinu. Vlani tam začali vo veľkom prichádzať čínski inžinieri a stavební robotníci, aby urýchlili výstavbu, predstavitelia oboch strán vyzdvihovali projekt ako symbol užších väzieb.

Magnitogorsk je jednou z desiatok investícií, ktoré Čína realizuje, aby svojimi inžiniermi a strojmi udržala pri živote ruský ťažký priemysel.

Novopodpísané zahraničné kontrakty

Najväčšia ťažobná skupina MMC Norilsk Nickel sa obrátila na Čínu so žiadosťou o pomoc pri zachytávaní oxidu siričitého, keď sa európski dodávatelia v roku 2022 stiahli z projektu, ktorý stále nie je dokončený. Oceliarska spoločnosť Severstal nedávno podpísala s čínskou firmou zmluvu na dodávku zariadení pre závod na spracovanie železnej rudy v hodnote takmer jednej miliardy eur.

Spoločnosť Metallurgical Corporation of China uviedla, že hodnota novopodpísaných zahraničných kontraktov vlani vzrástla o 43 percent na 8,15 miliardy eur. Medzi nimi je aj zmluva na výstavbu linky pre hlinikárenského giganta Rusal. Spoločnosť Sinosteel Engineering & Technology tiež tvrdí, že chce okrem iných trhov zvýšiť svoj podiel na trhu v Rusku a v susedných krajinách.

„Pre Rusko sú teraz dodávky zariadení z Číny nevyhnutnosťou, pretože neexistuje žiadna alternatíva,“ povedal riaditeľ Carnegie Russia Eurasia Center Alexander Gabujev. „Čína má širokú škálu zariadení,“ dodal.

Sankcie obmedzujú možnosti Číny

Peking sa obáva porušenia rozsiahlych sankcií, ktoré USA uvalili začiatkom roka 2022, a vyhýba sa priamej vojenskej podpore. Zároveň však dbá na udržiavanie úzkych vzťahov so svojím severným susedom. Závislosť Ruska od Číny sa v posledných dvoch rokoch dramaticky zvýšila.

Oceliarsky, ťažobný a kovospracujúci priemysel patrí medzi odvetvia, ktoré zažívajú najväčšie zmeny. Zatiaľ čo producenti ropy a plynu sa od roku 2014, keď Spojené štáty a Európska únia po anexii Krymu Ruskom prvýkrát uvalili na tento sektor sankcie, zamerali na náhradu dovážaných technológií, ostatné odvetvia ťažkého priemyslu sa viac spoliehajú na externé prepojenia. Výrobcovia ocele a baníci tak boli oveľa viac závislí od dovozu zo Západu, čo začiatkom roka 2022 vyvolalo boj o nájdenie nových dodávateľov všetkého od reagentov až po vŕtacie stroje.

Jednou z výhod tejto zmeny sú náklady. „Čínski partneri môžu nastaviť nízke ceny zariadení vďaka komplexnej podpore zo strany ich vlády, vrátane daňových úľav a dotácií, finančných stimulov od bánk, ako aj administratívnej pomoci od čínskych úradov a odborov,“ uviedla riaditeľka pre stratégiu spoločnosti Natek Darja Builová. Spoločnosť Natek je výrobcom technologických zariadení pre ropný a petrochemický priemysel.

Export elektrických vozidiel

Podľa odhadu moskovského Inštitútu hospodárskej politiky Jegora Gajdara sa čínsky vývoz elektrických vozidiel a zariadení do Ruska za prvých desať mesiacov minulého roka zvýšil o 27 percenta na 12,49 miliardy eur v porovnaní s predvojnovým obdobím, teda o 2021. Dovoz mechanických zariadení a nástrojov do Ruska potom vzrástol o 79 percent na 18,9 miliardy eur, zatiaľ čo dovoz strojov z krajín ako Nemecko prudko klesol.

Rusko sa medzitým snaží udržať svoj priemyselný sektor v ekonomike podporovanej štátnymi výdavkami a vojenskými potrebami. Analytik BCS Dmitrij Kazakov upozorňuje, že pri projektoch schválených pred rokom 2022, ktoré zahŕňajú začlenenie západných technológií, vznikajú neistoty, keďže Čína v niektorých prípadoch nemusí mať vhodné kapacity a skúsenosti.

Jedným z projektov, ktorý sa oneskoril, je Suchoj Log na východnej Sibíri, jedno z najväčších nerozvinutých ložísk zlata na svete. Podľa predbežnej štúdie uskutočniteľnosti z roku 2020 sa projekt spoliehal na európske zariadenia a technológie. Konečná štúdia mala byť dokončená v roku 2022, ale stále sa odkladá.

Rusko nechce byť plne závisle od Číny

Medzi ruskými spoločnosťami tiež existujú obavy z prílišnej závislosti od Číny, rovnako ako v minulosti existovala podobná závislosť od Európy. To si môže vynútiť hľadanie alternatív v Latinskej Amerike, Turecku alebo na domácom trhu, teda v Rusku.

Čína však úplne nezaplní nedostatok finančných prostriedkov. Podpora Pekingu má svoje obmedzenia a čínske spoločnosti majú iné možnosti, kam smerovať dlhodobé finančné investície. Čína vstúpila na ruský trh v roku 2010 s dumpingovými cenami a získala významný podiel na trhu, čo urýchlila strata západnej konkurencie v dôsledku sankcií. V prípade priamych investícií je však situácia iná, pozn

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Invázia na Ukrajinu zvýšila export obrábacích strojov z Číny do Ruska desaťnásobne