Čína v piatok odsúdila zámer Japonska vypustiť upravenú rádioaktívnu odpadovú vodu z poškodenej jadrovej elektrárne Fukušima do mora. Požaduje, aby Tokio najprv získalo súhlas susedných krajín.
Napäté vzťahy Pekingu a Tokia
Čína, ktorá v minulosti pravidelne podávala podobné sťažnosti, neuviedla, ako by reagovala v prípade, že Japonsko bude pokračovať v plánovanom vypustení.
Čína, ktorá bola Japonskom v prvej polovici minulého storočia napadnutá, je permanentným kritikom Tokia a jeho bezpečnostného spojenectva s USA, pričom vládnuca komunistická strana sa často odvoláva na historické krivdy, aby získala domácu podporu. Taktiež sa snaží podkopať postavenie Japonska vo svete.
Poškodená Fukušima
„Rád by som zdôraznil, že vypúšťanie upravenej jadrovo-kontaminovanej vody z elektrárne Fukušima Japonskom sa týka globálneho morského prostredia a verejného zdravia a teda nie je súkromnou záležitosťou japonskej strany,“ uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning. „Pokým sa nedosiahne úplná dohoda so susednými krajinami, ďalšími zainteresovanými stranami a príslušnými medzinárodnými inštitúciami, Japonsko nesmie bez povolenia vypúšťať jadrovou energiou kontaminovanú vodu do mora,“ vyhlásil.
Zemetrasenie s magnitúdou 9,0 a mohutné cunami zasiahli pred 12 rokmi (11. marca 2011) jadrovú elektráreň Fukušima Daiichi, pričom zničili jej energetické a chladiace systémy a spôsobili zrútenie jej troch reaktorov. Do okolia sa uvoľnilo obrovské množstvo radiácie.
Proti vypusteniu je nielen Čína
Južná Kórea, niekoľko tichomorských ostrovných štátov a japonské rybárske komunity tiež namietajú proti plánovanému vypusteniu tejto vody do mora. Predstavitelia Japonska a prevádzkovateľ elektrárne, Tokyo Electric Power Company Holdings, tvrdia, že rádioaktívne prvky vo vode je možné znížiť na bezpečnú úroveň.
Japonský minister poľnohospodárstva, lesníctva a rybolovu Tetsuro Nomura vyhlásil, že bude pracovať na tom, aby zabránil akémukoľvek poškodeniu reputácie lovu morských plodov v tejto oblasti.