Čoraz širšie spektrum európskych firiem pripisuje nízke zisky problémom s Čínou, keďže klesajúci dopyt, prísnejšie regulácie, spory o clo a obmedzenia exportu vyvíjajú tlak na ich akcie. Okrem tradične závislých sektorov, ako sú luxusný tovar a ťažba, varovali pred slabým čínskym dopytom aj technologické firmy ako gigant na čipové zariadenia ASML Holding, medicínske technológie Royal Philips a francúzsky distribútor elektrických zariadení Rexel. Akcie všetkých troch firiem tento mesiac klesli po znížení finančných prognóz, pričom Philips a ASML čelia najhorším výsledkom za posledné dva roky.

Premiér Robert Fico (Smer) práve teraz vycestoval na návštevu Číny s cieľom pritiahnuť na Slovensko investície; zahraničný výjazd vládnej delegácie a veľkej skupiny podnikateľov označil za „najdôležitejšiu návštevu tohto roka“.

„Pokles dopytu z Číny začal v niekoľkých sektoroch, no postupne sa šíri aj mimo spotrebiteľského trhu,“ uviedol pre Bloomberg šéf európskych veľkokapitálových podielových fondov v DWS Mark Schumann. Medzi dôvody radí najmä dlhodobú krízu v čínskom realitnom sektore a vyššiu regulačnú kontrolu voči americkým a európskym firmám. Analýza Barclays ukázala, že 65 percent európskych firemných manažérov sa po vyhlásení výsledkov vyjadrovalo negatívne, keď prišla reč na Čínu, čo je najhorší výsledok spomedzi diskutovaných tém ako ekonomika, ziskové marže či prepúšťanie. A to napriek tomu, že Peking v septembri zaviedol stimulačné opatrenia na podporu rastu.

OMV aktívne podporuje rozvoj elektromobility s cieľom vybudovať do roku 2030 až 2 000 nabíjacích bodov v krajinách ako Slovensko, Maďarsko, Rakúsko a Rumunsko.
Neprehliadnite

Európski výrobcovia elektromobilov uvedú na trh desiatky lacnejších modelov

Index čínsky exponovaných akcií v eurozóne od polovice októbra poklesol. Širší index Stoxx Europe 600 sa za posledné tri týždne tiež oslabil. „Bohužiaľ pre európske firmy, keď sa spomalí domáci trh aj jeden z hlavných obchodných partnerov, neexistuje zrejmá náhrada pre rast,“ uviedol hlavný stratég v Barclays Private Bank Julien Lafargue.

Aj keď Čína tvorí približne osem percent z celkových príjmov európskych firiem, niektoré odvetvia, ako luxusný tovar, sa na ňu spoliehajú až štvrtinou ročných tržieb. Výrobca kozmetiky L’Oreal uviedol, že čínsky trh s kozmetikou naďalej upadá, zatiaľ čo LVMH varoval, že spotrebiteľská dôvera je na úrovni „historického minima, aké dosiahla počas pandémie“. Najväčší svetový výrobca piva Anheuser-Busch InBev a jeho dánsky konkurent Carlsberg oznámili zníženie objemu predaja, čiastočne pre slabý dopyt v Číne.

Ďalšie dôležité správy

China Stock Market
Neprehliadnite

Čínski finančníci menia v dôsledku úpadku trhu kariéru. Stavajú sa mentormi či komikmi