Univerzity a štátne výskumné ústavy v Číne sa spoliehajú na americké čipy na poháňanie svojej technológie umelej inteligencie (AI). Ich export do krajiny však Washington obmedzil.
Americký dizajnér čipov Nvidia Corp minulý týždeň uviedol, že predstavitelia americkej vlády spoločnosti nariadili, aby prestala vyvážať svoje čipy A100 a H100 do Číny. Advanced Micro Devices Inc (AMD) tiež uviedol, že nové licenčné požiadavky teraz bránia exportu jeho pokročilého AI čipu MI250 do Číny.
Cieľom týchto opatrení je zmariť technologické možnosti Číny, keďže sa zvyšuje napätie o Taiwan, kde sa vyrábajú čipy pre Nvidiu a takmer všetky ostatné veľké čipové firmy. Čína tento krok označila za márny pokus uvalenia technologickej blokády.
Čína má vysoký dopyt po čipoch od Nvidie
Preskúmanie viac ako tuctu verejne dostupných vládnych tendrov za posledné dva roky agentúrou Reuters ukázalo, že medzi niektorými zo strategicky najdôležitejších čínskych výskumných ústavov je vysoký dopyt a potreba po čipoch A100 od Nvidie.
Medzi ne patria napríklad Univerzita Tsinghua, celosvetovo najvyššie hodnotená vysoká škola v Číne, Inštitút výpočtovej techniky, ktorý je súčasťou špičkovej výskumnej skupiny Čínskej akadémie vied, škola umelej inteligencie alebo vysoká škola kybernetickej bezpečnosti Jinan University.
Pozastavenie exportu týchto čipov bude mať veľký vplyv aj na príjmy Nvidie, ktorá uviedla, že v tomto štvrťroku zaúčtovala čínske predaje dotknutých čipov vo výške 400 miliónov dolárov.
Odborníci uviedli, že existuje len málo čínskych výrobcov čipov, ktorí by mohli ľahko nahradiť takéto pokročilé čipy Nvidia a AMD a ako ukázali viaceré vládne tendre, Čína je závislá od amerických čipových technológií.
Vojenské využitie čipov
Medzi kupujúcimi čipov A100 je aj Národná univerzita obrany a technológie (NUDT), ktorá sa označuje ako vojenská univerzita pod priamym vedením Ústrednej vojenskej komisie, najvyššieho vojenského orgánu Číny.
NUDT je od roku 2015 na čiernom zozname USA kvôli obavám o národnú bezpečnosť, čím univerzita nemá prístup k procesorom Intel, ktoré používa vo svojich superpočítačoch.
Čipy sa využívajú napríklad aj na rozpoznávanie obrazu a reči, čo je síce bežné v spotrebiteľských aplikáciách, no má tiež vojenské využitie, ako je vyhľadávanie satelitných snímok pre zbrane alebo základne a filtrovanie digitálnej komunikácie na účely zhromažďovania spravodajských informácií.