Výskumníci americkej technologickej spoločnosti Microsoft oznámili, že zrejme odhalili sieť falošných účtov na sociálnych sieťach ovládaných Čínou. Peking sa podľa nich prostredníctvom nich snaží ovplyvňovať amerických voličov, a to aj pomocou umelej inteligencie. Informovala o tom agentúra Reuters.

Výskumníci neuviedli, ktorých sociálnych sietí sa čínska operácia týkala, ale snímky obrazovky v ich správe ukazovali príspevky z niečoho, čo podľa Reuters vyzeralo ako siete Facebook a Twitter, teraz známy ako X.

Prečo ide o čínske príspevky

Spoločnosť v správe poskytla obmedzené príklady nedávnej aktivity a podrobne nevysvetlila, prečo výskumníci prisudzujú príspevky Číne. Hovorca Microsoftu povedal Reuters, že výskumníci použili „mnohostranný atribučný model“, ktorý sa opiera o „technické, behaviorálne a kontextové dôkazy“.

Čínska operácia začala využívať technológiu generatívnej umelej inteligencie približne v marci 2023 na vytváranie politicky zafarbeného obsahu v angličtine a na „napodobňovanie amerických voličov“, uviedol Microsoft.

Termínom generatívne AI sú označované systémy, ktoré na základe „tréningu“ na obrovskom množstve dát dokážu vytvárať zdanlivo originálne výstupy vo forme textov či obrázkov v reakcii na zadanie užívateľa. Do povedomia širokej verejnosti sa dostali najmä vďaka sprístupneniu chatovacieho programu ChatGPT vlani na jeseň.

Ako pôsobiť „vierohodne“

Nový obsah je oveľa „pútavejší ako neohrabané vizuály v predchádzajúcich operáciách čínskych aktérov, ktoré sa spoliehali na digitálne kresby, koláže zo snímok z fotobánk a ďalšie ručné grafické návrhy,“ uviedli výskumníci.

Hovorca Microsoftu uviedol, že účty sa snažili „pôsobiť ako americké tým, že uvádzali svoju verejnú polohu na území Spojených štátov, zverejňovali americké politické heslá a zdieľali hashtagy týkajúce sa domácich politických tém“.

Microsoft v správe tiež upozornil na napäté prostredie, ktoré panuje na sociálnych sieťach v čase, keď sa Američania pripravujú na prezidentské voľby v roku 2024.

Americká vláda obvinila Rusko z zasahovania do volieb v roku 2016 prostredníctvom tajnej kampane na sociálnych sieťach. Informovala aj o následných snahách Číny či Iránu ovplyvňovať voličov.

Hovorca čínskeho veľvyslanectva vo Washingtone uviedol, že obvinenia Číny z používania umelej inteligencie na vytváranie falošných účtov na sociálnych sieťach sú „plné predsudkov a zlomyseľných špekulácií“. Peking sa podľa neho zasadzuje o bezpečné používanie AI.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Akcie umelej inteligencie narážajú na tvrdú realitu