Čína ekonomicky predstihne Spojené štáty do roku 2028. Vplyvom pandémie covidu-19 to bude o päť rokov skôr, než sa čakalo. Vyplýva to zo správy britskej konzultačnej spoločnosti Centre for Economics and Business Research (CEBR), na ktorú dnes upozornil spravodajský server BBC. Čína podľa konzultačnej firmy „obratne“ postupuje proti šíreniu koronavírusu, a jej hospodárstvo vďaka tomu porastie rýchlejšie ako USA či Európa.

Spoločnosť CEBR v správe ďalej uvádza, že Čína sa stane ekonomikou s vysokými príjmami už v roku 2023. Na konci desaťročia obsadí podľa konzultačnej firmy priečku tretej najväčšej svetovej ekonomiky India, čím sa ešte posilní hospodárske postavenie Ázie. India ekonomicky predstihne Britániu v roku 2024, Nemecko o tri roky neskôr a v roku 2030 Japonsko.

Čínu postihlo šírenie koronavírusu ako prvej krajiny na svete. Peking však dostal rýchlymi a prísnymi opatreniami infekciu pod kontrolu a nemusia preto teraz opakovať ekonomické uzávery ako napríklad v európskych krajinách. Na rozdiel od iných veľkých ekonomík sa tak Čína vyhla recesii a jej hospodárstvo za tento rok podľa odhadov vykáže rast o dve percentá.

Americká ekonomika sa oproti tomu musela vysporiadať s najhoršou podobou pandémie covidu-19 z pohľadu absolútnych čísel. V USA sa nákaza potvrdila u približne 18,5 milióna ľudí, z ktorých viac ako 330 000 zomrelo.

Hospodárske škody boli zmiernené menovou politikou a obrovským fiškálnym stimulom. Politické nezhody ohľadne nového stimulačného balíčka by mohli však v novom roku spôsobiť, že sa bez podpory v nezamestnanosti bude musieť zaobísť približne 14 miliónov Američanov.

„Po nejakú dobu bol hlavnou témou svetového hospodárstva ekonomický a mocenský rozkol medzi Spojenými štátmi a Čínou“ uvádza správa spoločnosti CEBR. „Vplyvom pandémie Covidu-19 a následného ekonomického poklesu z tohto súperenia vychádza víťazne Čína,“ dodáva materiál.

WA 22 Brusel - Predseda Európskej rady Charles Michel (hore vpravo), čínsky prezident Si Ťin-pching (hore vľavo), predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová (dole vpravo) a nemecká kancelárka Angela Merkelová počas videokonferencie na summite EÚ - Čína v Bruseli v pondelok 14. septembra 2020. FOTO TASR/AP 

European Council President Charles Michel, top right, speaks with China's President Xi Jinping, top left, European Commission President Ursula von der Leyen, bottom right, and Ger
Neprehliadnite

Čína predbehla USA a stala sa najväčším obchodným partnerom EÚ

Americká ekonomika porastie po „silnom oživení v roku 2021 po pandémii“ medzi rokmi 2022 až 2024 ročne o 1,9 percenta. V nasledujúcich rokoch potom jej rast spomalí na 1,6 percenta.

Čínske hospodárstvo má oproti tomu podľa správy CEBR rásť do roku 2025 každoročne o 5,7 percenta a medzi rokmi 2026 až 2030 má spomaliť na 4,5 percenta. Podiel Číny na svetovej ekonomike sa zvýšil z 3,6 percenta v roku 2000 na terajších 17,8 percenta.

Napriek tomu, že sa Čína do roku 2023 stane ekonomikou s vysokými príjmami, priemerný Číňan zostane chudobnejší ako priemerný Američan aj potom, čo sa Čína, kde žije štyrikrát viac ľudí ako v Spojených štátoch, stane najväčšou svetovou ekonomikou.