Študenti, profesori a štátni zamestnanci vyšli na výzvu najväčších čilských odborov do ulíc, aby vytvorili ešte silnejší tlak na prezidenta a protestovali proti sociálnej nerovnosti v krajine.
V niekoľkých mestách boli hlásené nielen zhromaždenia, ale aj potýčky a rabovanie. V severnom meste Antofagasta podpálili výtržníci dva supermarkety a v hlavnom meste Santiago neďaleko námestia Italia vyrabovali hotel, uviedla stanica 24 Horas.
V metropole Santiago polícia použila na rozohnanie protestujúcich vodné delá. „Čile sa prebudilo“, hlásal nápis na pútači jedného protestujúceho. Toto heslo sa od vypuknutia protestov stalo populárnym. Demonštranti sa búria proti sociálnym a ekonomickým ťažkostiam a čoraz väčšej priepasti medzi chudobnými a bohatými.
Prezident navrhol ústupky
Odborové organizácie zvolali dvojdňový generálny štrajk, aby donútili prezidenta S. Piňeru stiahnuť vojakov z ulíc a diskutovať o reformách s organizáciami združujúcimi bežných ľudí. Reformy, oznámené prezidentom v utorok, zahŕňajú aj zvýšenie dôchodkov a minimálnej mzdy, nižšie ceny liekov a zvýšenie daní pre najlepšie zarábajúcich.
Nepokoje v Čile vyvolalo pôvodne prudké zvýšenie cien cestovných lístkov v metre, ktoré S. Piňera medzitým zrušil, ale jeho rozhodnutie demonštrantov neupokojilo. Pápež František zároveň apeloval na zachovanie pokoja. Vyhlásil, že „krízu treba riešiť dialógom a odstraňovaním ťažkostí, ktoré ju vyvolali“.
Šesťdňové násilie si vyžiadalo najmenej 18 mŕtvych, spresnila vláda v stredu už skôr. Čile, obvykle jedna z najstabilnejších krajín v Latinskej Amerike, zažíva najhoršie násilie za posledné desaťročia.
V utorok prišlo o život štvorročné dieťa a muž, keď opitý vodič kamióna vrazil do davu demonštrantov. Tretí človek zomrel po bitke od policajtov, uviedla rodina obete. Okrem zabitých utrpelo zranenia ďalších 269 ľudí a približne 1900 ich bolo zatknutých, oznámil Národný úrad pre ľudské práva.