Ciele Európskej únie v oblasti výroby a dovozu zeleného vodíkového paliva sú nerealistické. Pravdepodobne nebudú splnené, a to napriek investíciám v ráde miliárd eur. Vo svojej správe to v stredu uviedol Európsky dvor audítorov (EDA). Cieľom Európskej komisie je do roku 2030 vyrobiť desať miliónov ton obnoviteľného vodíka a ďalších desať miliónov ton doviezť. Tieto ciele síce nie sú záväzné, sú ale súčasťou plánu EÚ na ukončenie závislosti od dovozu energií z Ruska.

Tieto ciele sú podľa EDA založené skôr na „politickej vôli“ ako na dôkladnej analýze. Podľa Dvora audítorov je EÚ ďaleko od toho, aby sa jej podarilo tieto ciele splniť.

Ďalším cieľom, ktorý stanovil Brusel, je inštalovať do roku 2030 elektrolyzéry na obnoviteľný vodík s výkonom 40 gigawattov. Podľa EDA je to myšlienka navrhnutá vodíkovou lobistickou skupinou. Elektrolyzéry sú zariadenia, ktoré používajú elektrickú energiu na rozklad vody na vodík a kyslík procesom nazývaným elektrolýza.

Hovorca Európskej komisie uviedol, že EK vzala správu na vedomie a uznáva, že trh s vodíkom sa formuje postupne. „Naša práca ešte zďaleka nie je na konci. Teraz musíme urýchliť zavádzanie a využívanie obnoviteľného a nízkouhlíkového vodíka v Európe,“ povedal podľa agentúry Reuters hovorca.

Hoci EÚ poskytla na projekty zeleného vodíka 18,8 miliardy eur, do pokročilej fázy rozvoja sa dostali projekty, ktoré do roku 2030 zvýšia výrobnú kapacitu o menej ako päť gigawattov. Projekty s celkovou kapacitou 50 gigawattov sú tiež v počiatočnej fáze posudzovania.

„Priemyselná politika EÚ v oblasti obnoviteľného vodíka potrebuje kontrolu skutočného stavu,“ uviedol člen EDA zodpovedný za audit Stef Blok. Európska komisia by podľa EDA mala navrhnúť cielenejší prístup k prideľovaniu finančných prostriedkov EÚ a tiež aktualizovať pravidlá podpory vodíkových projektov.

Ďalšie dôležité správy

Electricity,Power,In,Nature.,Clean,Energy,Concept.,Solar,Panel,With
Neprehliadnite

Slovensko môže prísť o európske peniaze pre neplnenie záväzkov o obnoviteľných zdrojoch