Chudoba je v Nemecku s viac ako 84 miliónmi obyvateľov stále vysoko rozšírená, potýka sa s ňou 16,8 percenta populácie.
Vyhlásil to Ulrich Schneider, ktorý je šéfom zoskupenia Deutscher Paritätischer Gesamtverband združujúcej tisícky nemeckých sociálnych organizácií.
Správa zoskupenia vychádza z údajov k roku 2022. Schneider vyzval vládu spolkového kancelára Olafa Scholze, aby dôslednejšie s chudobou bojovala, okrem iného zvýšením minimálnej mzdy a posilnením finančnej podpory detí.
„Za chudobných musíme počítať 14,2 milióna ľudí. To je o 100-tisíc viac ako o rok skôr (2021) a o takmer milión viac ako v roku 2019, teda pred začiatkom pandémie a energetickej a cenovej krízy,“ povedal Schneider. Ten poukázal na to, že chudoba v Nemecku takmer bez prerušenia rastie od roku 2006.
Podľa Schneidera sa pomer chudobných obyvateľov v jednotlivých spolkových krajinách líši. Zatiaľ čo v Bavorsku tvoria chudobní ľudia 12,6 percenta obyvateľov, v Brémach je to 29,1 percenta. „Najväčšieho pokroku dotiahol Berlín, ktorý sa z pätnásteho miesta dostal na šieste,“ povedal Schneider. V Berlíne podľa aktuálnej správy žije v chudobe 17,4 percenta ľudí.
Najviac postihnutí chudobou sú ľudia, ktorí sami bez partnera vychovávajú deti, nezamestnaní, osoby s nízkym vzdelaním a cudzinci. Zároveň z toho však podľa Schneidera nemožno vyvodiť, že chudoba sa týka predovšetkým týchto skupín.
„Sedemdesiat percent chudobných má nemecké občianstvo a 60 percent stredné či dokonca vyššie vzdelanie,“ povedal. Dodal, že 34 percent chudobných pracuje, 30 percent ich je na dôchodku a asi pätinu tvoria deti a mládež.