Maďarskí neonacisti sa pred vyše dvoma rokmi postarali o rozruch. Vtedy prívrženci hnutia Jobbik a Mládežnícke hnutie 64 žúp zablokovali autami jeden cestný pruh na Slovensko. Rozhorčil ich developerský projekt v maďarskej obci Rajka, ktorý slovenská realitná kancelária Pass Reality pomenovala Bratislava VI.
Vtedajší majiteľ realitky Vladimír Magula (v súčasnosti pôsobí v Europa realitnej kancelárii) na kritiku reagoval, že nemalo ísť o provokáciu, ale o vtip, ktorý mal poukázať, že sa do Rajky dá dostať tak ľahko ako do mestskej časti Bratislavy. Maďarský developer projektu MS-RX so slovenskou realitkou nakoniec zmenili názov projektu na Harmony Rajka.
Od Bratislavy sa Rajka s vyše tromi tisíckami obyvateľov (vyše polovica je Slovákov) nachádza 15 minút autom. Kým do rakúskych dediniek sa Slováci sťahujú zrejme najmä za systémom fungovania štátu a poriadkom, do obce Rajka smerujú ľudia zaujímajúci sa predovšetkým o výhodnú cenu nehnuteľností.
Skvelú dostupnosť po ceste od obce Rusovce narúša len hraničný priechod Rusovce – Rajka s rozbitou cestou a ošarpanou budovou s rozbitými oknami. O demolácii budovy colníkov, ktorá patrí obci Rajka, hovorí už niekoľko rokov starosta Rajky Lajos Bazsó. Zatiaľ ostal pri sľuboch a k odstráneniu budovy v katastrofálnom stave sa stále nemá.
„Dňa 14.10.2013 prebehlo rokovanie v sídle spoločnosti Prodex s r.o., kde sme ako správca dotknutého prejazdného úseku cesty I/2 boli prizvaní. Rokovanie iniciovala maďarská strana, ktorá zastrešuje rekonštrukciu predmetného hraničného priechodu," povedal hovorca Bratislavy Stanislav Ščepán.
Poloha priechodu sa totiž nachádza na území Maďarska. Maďarská strana predostrela na stretnutí podľa hovorcu plán na demontáž colnice, opravu havarijného stavu vozovky v danom mieste a prispôsobenie sa šírkovému usporiadaniu vozovky na našej strane hranice. Od spomenutého rokovania sa však už ďalšie nekonalo a demontáž je tak stále vo hviezdach.
Alternatívou pre vodičov je diaľnica s napojením na maďarskú rýchlostnú cestu M15, ktorá nie je spoplatnená.
Kartička na výhodnejšie sadzby
„Býva sa mi tu veľmi dobre. Som tu štyri roky a maďarčinu takmer nepotrebujete. Na úradoch si vystačím s nemčinou,“ vraví Jarmila. Prednedávnom predala dom v Rajke a presťahovala sa do pokojnejšej časti dediny.
„Miestni nás prijali za svojich a neviem o tom, že by tu boli nejaké konflikty,“ vraví. Keďže býva dlhodobo v Rajke, na úrade si vybavila „zelenú kartičku“ zvanú Lakcímet Igazoló. Jej účel je takmer nulový, ale prináša aspoň výhody z pohľadu úspor na dani z nehnuteľností.
Jarmila by mala pôvodne platiť komunálnu daň vo výške 32-tisíc forintov (100 eur), ale vďaka kartičke sa jej daň znížila na 6-tisíc forintov (20 eur).
Oplatí sa aj nahlásiť si trvalý pobyt. Má to tú výhodu, že pobyt slovenských detí v maďarskej škôlke bude preplácať obec, čo pri prechodnom pobyte nie je možné. Mnohých možnosť nahlásiť trvalý pobyt odradila, pretože si ho podvedome spájali so stratou slovenského občianstva. „S trvalým pobytom to vôbec nesúvisí. Dnes ale platí, že ak požiada Slovák o maďarské občianstvo, stratí slovenské občianstvo,“ vraví pre TREND.sk hovorkyňa ministerstva vnútra Lucia Garajová.
Keď TREND.sk zavítal do Rajky v pondelok, zelenú kartičku miestni policajti požadovali od Slovákov, ktorí sa prechádzali po ulici. „Je to výhodné aj preto, že ak sa kartičkou preukážete, policajti vedia, že ste miestni a patríte do dediny. Hoci je tu miestna polícia, nestretávame ich často. Je možné, že niekoho hľadali,“ vysvetľuje pre TREND.sk vedúca predaja projektu Rajka Green Denisa Kukolíková.
Policajti upozorňujú na zlé parkovanie áut zo Slovenska, potrpia si na to, aby auto príliš nezasahovalo do cesty. Oslovení Slováci nám potvrdili, že policajti merajú rýchlosť na hlavnej dopravnej tepne cez Rajku smerom do obce Bezenye. „Pokuta je 5000 forintov (17 eur) pri malom zvýšení rýchlosti, ale môj osobný pohľad je, že skôr sa zameriavajú na Slovákov. Zažil som, že maďarské značky púšťali,“ tvrdí Kristián.
Stavebný boom neutíchne
Vzorový dom projektu Raj v rajke Zdroj: rajvrajke.sk
Najväčší stavebný boom Rajka zažíva vo východnej časti popri Dunaji, kde boli kedysi polia. Medzi sebou si konkurujú dva obrie projekty Rajka Green a Raj v Rajke, ktorý je už zastavaný. „Vidíte to zelené pole? Tak toto sú všetko pozemky na predaj, všetko bude zastavané. Domy sa začínajú od 67-tisíc eur,“ vraví D. Kukolíková.
Cena za meter štvorcový sa v Rajke pohybuje okolo 69 eur. „Za cenu pozemku v Rusovciach som si v Rajke kúpil dvojnásobne väčší pozemok plus rozostavanú stavbu domu,“ vraví Kristián. Slovenská obec Rusovce sa nachádza len tri kilometre od Rajky, ale kupec meter štvorcový pozemku nepodlezie pod 130 eur.
V ponuke má developer troj- až štvorizbové domy, poschodové alebo radové domčeky. Developer plánuje vybudovať aj bytovky, v priebehu šiestich rokov chce ponúknuť 180 bytov (predpredaj spúšťa vo februári).
Projekt Rajka Green sa výraznejšie neodlišuje od podobných projektov ako Nová Marianka smerom na Záhorie či novú zástavbu v dedinách Rovinka alebo Dunajská Lužná smerom na Šamorín. S rozdielom, že ceny v Rajke sú minimálne o 20 percent nižšie a dostupnosť porovnateľná len s Mariankou (tu sú porovnateľné domy o 40 až 50 percent drahšie ako v Rajke).
V prípade spomínaných obci Dunajská Lužná a Rovinka sú ceny na Bratislavu veľmi výhodné, ale len preto, že vidinu rýchlostnej cesty smerom na Dunajskú Stredu tento týždeň minister dopravy Ján Počiatek odhadol na roky 2015 až 2016.
Ak chcete ísť bývať do maďarských dediniek, je nutné mať hotovosť. D. Kukolíková ju odhadla na približne 30 percent kúpnej ceny. Dôvod je jednoduchý. Brať si hypotéku vo forintoch z banky v Maďarsku sa slovenskému klientovi neoplatí, pretože podstupuje značné kurzové riziko, ktoré nahlodáva nekonvenčná politika vládneho Fideszu.
Navyše, priemerné sadzby sa pohybujú na úrovní siedmich a viac percent – dôvodom nie je len nestabilné legislatívne prostredie, ale aj skutočnosť, že banky v Maďarsku nemôžu uplatňovať napríklad ani záložné právo. V súčasnosti banky v Maďarsku financujú 60 až 70 percent hodnoty nehnuteľností, teda je nutné mať vlastné úspory.
Ako financovať nehnuteľnosti - v Maďarsku určite nie
Banky v Maďarsku ponúkajú aj hypotéky v eurách. Nehrnú sa však do nich po zlých skúsenostiach, keď im premiér Viktor Orbán nanútil sanovať kurzové straty z nesplácaných hypoték, ktoré si státisíce maďarských domácností zobrali vo švajčiarskych frankoch a eurách.
Domáci forint prepadol (čo sa deje čiastočne deje aj v súčasnosti) a preto banky zvyšovali úroky na hypotékach, ktoré spotrebitelia nielenže nevládali splácať, ale úplne rezignovali na splátky.
Hoci sadzby na hypoúveroch u susedov za posledné dva roky padli vďaka zásahom „vládnej“ centrálnej banky z úrovní nad 10 percent, banky čelia najvyššiemu bankovému odvodu v Európe plus špecifickej dani z finančných transakcií.
Špekulácie o odchode sa týkali Erste Bank a Raiffeisen, neskôr dohady médií popreli. Ide o neprehliadnuteľné faktory, ktoré by mali slovenského klienta od maďarskej hypotéky dostatočne odradiť.
Ak si chcete prefinancovať nehnuteľnosť v Rajke, zostávajú vám dve možnosti: vlastné zdroje alebo priechodnejšia cesta v podobe hypotéky zo slovenskej banky. Banka však požaduje nehnuteľnosť na Slovensku za zábezpeku. Ak teda nemáte čo banke založiť, s hypotékou sa môžete rozlúčiť.
Hraničným riešením je v tomto prípade rodičovský dom alebo byt. „Úver môže byť maximálne vo výške 85 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. K schváleniu úveru je potrebné predložiť list vlastníctva kupovanej nehnuteľnosti, ktorý musí byť úradne preložený,“ tvrdí pre TREND.sk hovorkyňa ČSOB Zuzana Eliášová.
Slovenská sporiteľňa podobne ako pri rakúskych nehnuteľnostiach poskytne aj 100 percent zo založenej nehnuteľnosti.
Treba rátať aj s nutnými poplatkami
Richard Ďurka, ktorý šéfuje firme na výrobu oblekov, si v Rajke kúpil dom pred dvoma rokmi. Nachádza sa v rámci developerského projektu Raj v Rajke. Celý projekt majú na starosti dve firmy – predaj pozemkov rieši eseročka ein.stein Rajka a výstavbu ponúkaných domov firma podnikateľa Jozefa Bucseka Cyprinus.
Platí automatické pravidlo, že ak si kúpite pozemok, dom postaví firma J. Bucseka. Pri takýchto projektoch, kde sa hľadí predovšetkým na cenu, má zákazník na výber len niekoľko štandardizovaných typov domov a interiérových doplnkov, ako sú napríklad dlaždice v kúpeľni (rovnako tak je aj v prípade projektu Rajka Green). Bungalov sa tu napríklad predáva už od 64-tisíc eur s obytnou plochou 80 metrov štvorcových.
„Kúpil som si pozemok, ale výstavbu domu som si chcel urobiť podľa vlastných predstáv a preto som si najať slovenskú firmu, ktorá mi stavbu nacenila a postavila,“ hovorí R. Ďurka. Tvrdí, že na projekte od slovenskej firmy ušetril oproti ponuke od Raj v Rajke niekoľko tisíc eur.
Výstavba domu nie jednoduchá záležitosť a pri rozpočte treba rátať aj s poplatkami. Aj keď samotnú stavbu v prípade vyššie realizovala slovenská firma, dozor na nej musí mať podľa maďarských zákonov na starosti stavebný odborník (majster) s licenciou v Maďarsku.
Ak sa kopú základy, musí byť privolaný archeológ, ktorému musel formálne R. Ďurka zaplatiť 100 eur. Maďarské stavby majú pre slovenské firmy skryté špecifiká, ktoré je nutné naštudovať. Inak vo finále hrozí, že sa stavba neskolauduje.
Príkladom je výstavba krbu. Nestačí mať klasický komín, ale osobitný vývod s čerstvým vzduchom. Vývod by sa mal správne nachádzať pod krbom a rúra by mala viesť pod podlahu. Keďže o tom slovenská firma nemala ani tušenie, dodatočne prívod vzduchu urobila jednoduchou dierou v stene (tá je dnes vyplnená penou, pretože studený vzduch prefukuje do domu).
V prípade R. Ďurku kolaudácia prebehla veľmi hladko. „Ani som nevedel, kedy boli dom obzrieť,“ vraví. Zápis nehnuteľnosti do maďarského katastra musí urobiť len maďarský právnik, ktorý stojí od 500 do 600 eur.
Pri kolaudácii je potrebné počítať aj s ďalšími poplatkami vo výške 200 eur za revízne správy, dodávateľov energií a plynu a kolky na stavebnom úrade. Ak chcete, aby vám maďarský majster nainštaloval slovenský kotol napríklad z Baumaxu, s najväčšou pravdepodobnosťou nepochodíte. Kotol môže byť nainštalovaný maďarským majstrom len s normami platnými v Maďarsku.
Praktickou vecou pri dome je studňa – ak nie na pitie, tak aspoň na zavlažovanie. Jej vykopanie je rýchle, keďže na vodu narazíte už pri hĺbke asi šiestich metrov (projekty v Rajke sú na úrodnej a mäkkej pôde vedľa Dunaja). Stavba studne stojí asi 200 eur plus náklady na skruže a rozvody.
Lacné energie vďaka predvolebnej kampani premiéra
Majiteľ pozemku platí daň z nehnuteľností, ktorá je vo výške štyroch percent kúpnej ceny. Môže sa jej vyhnúť, ak sa mu podarí skolaudovať dom do štyroch rokov od kúpy pozemku. Náklady na energie sú naopak v Maďarsku veľmi nízke. „Nepozerám na spotrebu a za plyn, elektrinu, vodu a odpad platím 100 eur,“ tvrdí R. Ďurka.
Lacnejšie ceny boli energetickým firmám maďarskou vládou nanútené, keď pred rokom V. Orbán prijal zákon, ktorý znížil ceny energií a plynu o 10 percent.
To nie je všetko – ďalšie zníženie o 11,1 percenta prišlo od novembra minulého roka. Keďže Maďarsko čakajú tento rok parlamentné voľby, V. Orbán populisticky sľubuje, že aspoň sedem dodávateľov verejných služieb znárodní, zvýši podiel jadrovej energie, čím chce do piatich rokov ľuďom zabezpečiť najnižšie ceny energií v celej Európskej únii.