S blížiacim sa koncom roka sa blíži aj stále reálnejší koniec prepravy zemného plynu z Ruska cez Ukrajinu na Slovensko. Ako uviedol hovorca slovenského prepravcu plynu spoločnosti Eustream Pavol Kubík, riziko zastavenia tranzitu zemného plynu cez Ukrajinu od 1. januára 2025 je reálne. Eustream upozorňuje, že alternatívy k dovozu plynu cez Ukrajinu síce už existujú, avšak následne hrozí zdražovanie dodávok plynu.

Trasy existujú, ale sú drahšie

„Slovensko síce má vďaka včas dokončeným investíciám Eustreamu vybudované obojstranné prepojenia s okolitými krajinami. Preprava z alternatívnych zdrojov je však spojená s vyššími prepravnými poplatkami, ktorú navyše môžu komplikovať úzke hrdlá v iných krajinách. To môže viesť k nezanedbateľnému predraženiu dodávok plynu pre konečných spotrebiteľov,“ povedal Kubík.

Podľa slovenského prepravcu plynu existujú možnosti, ako zachovať tranzit plynu cez Ukrajinu. „Existuje niekoľko riešení, ktoré by mohli vytvoriť potrebné podmienky pre zachovanie tranzitu, a hovoria o nich aj predstavitelia Ukrajiny,“ podotkol Kubík. Zatiaľ sa zainteresované strany na nijakej možnosti nedohodli.

Vstupný plynový bod

Preprava plynu na vstupnom bode Veľké Kapušany v súčasnosti pokračuje v súlade s nomináciami, teda objednávkami klientov. Pre vojnu na Ukrajine sú ale tieto nominácie a prepravované objemy zásadne nižšie ako v predkrízovom období. Súčasná úroveň prepravy zodpovedá ročne približne 14 miliardám metrov kubických. Preprava na vstupnom bode Veľké Kapušany je v súčasnosti na úrovni cez 41 miliónov. metrov kubických za deň. Nemusí ísť nevyhnutne len o ruský plyn, ale v menšej miere aj o reexport plynu, ktorý majú uložený v ukrajinských zásobníkoch ďalší európski klienti.

„Z hľadiska vzťahu medzi Eustreamom ako nezávislým prevádzkovateľom prepravnej siete a našimi klientami prebieha preprava v súlade s ich požiadavkami,“ konštatoval Kubík.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD) počas príhovoru na konferenci pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie 2. mája 2024 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Blanár očakáva, že eurokomisia bude pri tranzite ropy obhajovať záujmy členských štátov