Každú sobotu popoludní stovky študentov absolvujú kurzy vysokoškolského štúdia. Nie však kvôli túžbe po vzdelaní či lepšej kariére. Väčšina z nich už má dobré zamestnanie a mnohí ani nikdy neukončia štúdium. Ich cieľom je legálne zotrvať v krajine. Harrisburg University of Science and Technology patrí k niekoľkým desiatkam málo známych amerických škôl, ktoré ponúkajú špeciálne magisterské programy fungujúce v podstate ako dvojročné pracovné víza.
Bloomberg informuje, že ľudia z Indie, Číny a ďalších krajín môžu absolvovať kurzy online, pričom sa na univerzite musia objaviť len niekoľkokrát do roka. Programy, známe ako Day 1 CPT (Curricular Practical Training) ponúkajú školám spôsob, ako zarobiť peniaze na stále chaotickejšom imigračnom systéme. Podľa analýzy Bloomberg News bolo na jeseň 2022 v USA zapísaných rekordných 24-tisíc zahraničných študentov na školách ponúkajúcich Day 1 CPT. Priemerné školné podľa Bloombergu predstavovalo zhruba 240 miliónov dolárov.
V globálnom boji o talenty Spojené štáty brzdí vlastná sabotáž
Šance získať dlhodobé pracovné víza sú stále nižšie, pretože počet vzdelaných profesionálov prichádzajúcich do USA narastá, zatiaľ čo ponuka víz zostáva obmedzená.
Pre mnohých študentov je Day 1 CPT jediný spôsob, ako si udržať prácu a zostať v USA legálne. Tento program nie je bez rizika. Školy fungujú v „šedej zóne“, nie sú autorizované, ale ani zakázané. V snahe prilákať študentov uvoľňujú svoje pravidlá čo najviac.
Dokonca aj Harrisburg, súkromná nezisková organizácia, čelila problémom s udržaním rovnováhy medzi ziskovosťou a dodržiavaním predpisov. Minulý rok odstúpili traja z piatich zamestnancov zodpovedných za vydávanie študentských víz po opakovaných konfliktoch s vedením ohľadom príliš voľných pravidiel dochádzky a iných politík. Harrisburg tvrdí, že dodržiava všetky predpisy a zostáva v súlade s imigračnými orgánmi.