Český výrobca bezpilotných lietadiel Primoco UAV ku koncu januára ukončil činnosť v Rusku, kde so svojimi dronami poskytoval služby v civilnej oblasti.

Prišli o zazmluvnené zákazky

Dôvodom je sankčný režim EÚ voči Rusku, kvôli ktorému firma nemôže získať novú exportnú licenciu potrebnú na prevádzku svojich bezpilotných lietadiel v Ruskej federácii. Firma, s ktorej akciami sa obchoduje na pražskej burze, to oznámila ČTK.

V dôsledku „mŕtvych" diplomatických vzťahov ČR a EÚ s Ruskom firma nemôže na ruskom trhu plniť svoje záväzky a rozvíjať biznis, uviedol generálny riaditeľ Ladislav Semetkovský. Ruská pobočka AO Primoco BPLA tak podľa neho len tento rok prišla o zazmluvnené zákazky za jednu miliardu rubľov.

„Neočakávam, že by medzi Európou a Ruskom mohlo v dohľadnej dobe dôjsť k zásadnému zlepšeniu vzájomných vzťahov, rozhodli sme sa teda prijať toto rozhodnutie a predať 100 percent akcií Primoco BPLA," dodal generálny riaditeľ.

Obchodné sankcie

Európska únia aj Spojené štáty zaviedli obchodné sankcie voči Rusku v roku 2014 kvôli anexii ukrajinského polostrova Krym. Ďalším sprísnením sankcií EÚ a USA hrozí v prípade, že by Rusko vpadlo na Ukrajinu, okolo ktorej hraníc v posledných týždňoch sústredilo až 190 000 vojakov.

Semetkovský ČTK povedal, že bezpilotné lietadlá jeho firmy boli jedinými drony certifikovanými pre civilnú prevádzku v Rusku. Uplatňovali sa pri monitoringu ropovodov a plynovodov alebo požiarov.

Exportnú licenciu nemôžu získať, pretože patria medzi takzvaný tovar dvojakého použitia, teda výrobky vhodné na civilné i vojenské účely. Pre ruskú pobočku firma Primoco našla miestneho kupca, drony z Ruska stiahla.

Na troch kontinentoch

Primoco UAV vyrába civilné a vojenské bezpilotné lietadlá One 150, ktoré sama vyvinula. Ide o stroje schopné lietať úplne nezávisle podľa naprogramovaných letových plánov, vrátane plne automatického vzletu a pristátia.

Drony firmy môžu vo vzduchu pri cestovnej rýchlosti 100 až 150 kilometrov za hodinu stráviť bez prestávky viac ako 15 hodín, čo predstavuje dolet až 2 000 kilometrov.

Slúži na troch kontinentoch napríklad pre kontroly produktovodov a distribučných sietí v energetike, zaisťovanie pohraničnej a pobrežnej bezpečnosti, monitorovanie požiarov či pri pátracích a záchranných akciách.

Ďalšie dôležité správy

Doručovanie dronom úspešne otestovali v Prahe
Neprehliadnite

V Česku úspešne otestovali doručenie balíka dronom. Sci-fi preprava je opäť bližšie k realite