Česká republika má v ťažbe lítia jedinečnú príležitosť prispieť k surovinovej bezpečnosti celej Európy. V lokalite Cínovec v Krušných horách to vyhlásil český premiér Petr Fiala.

„ČR má v lítiu jedinečnú príležitosť prispieť nielen k svojej surovinovej bezpečnosti, ale k surovinovej bezpečnosti celej Európy. V Cínovci je najväčšie európske ložisko, jedno z najväčších na svete, a to je šanca, ktorú musíme využiť,“ povedal Fiala po návšteve dotknutej lokality, kde by sa mohla na prelome rokov 2026 a 2027 začať ťažba. Odhad zásob lítia v ložisku je 1,2 až 1,4 milióna metrických ton. Jediné podobné európske ložisko sa nachádza v Srbsku s odhadovými zásobami milióna ton.

Lítium označil za kritickú kľúčovú surovinou, ktorá sa využíva v automobilovom, leteckom a kozmickom priemysle, vo výrobe liekov a v ďalších oblastiach. "Stojíme na prahu niečoho, čo sa nazýva lítiová revolúcia, pretože jeho využitie výrazne porastie," myslí si predseda českej vlády.

Ako uviedol, tento najľahší kov bol EÚ zaradený medzi takzvané kritické materiály, pri ktorých Únia intenzívne pracuje na zrýchlení ich produkcie.

Spolupráca s Nemckom

Keďže sa časť zásob nachádza aj v nemeckom Sasku, na projekte chce s nimi Česko spolupracovať. Podľa Fialu ide o príležitosť aj pre Ústiansky kraj, ktorý trpí mnohými štrukturálnymi problémami. „Z kedysi uhoľného regiónu máme možnosť urobiť centrum modernej energetiky,“ dodal.

Český premiér zdôraznil, že ČR aj Nemecko sú priemyselné štáty s veľkým podielom automobilového priemyslu, ktorý v ČR tvorí približne desať percent HDP. Dôležité je podľa neho sledovať vývoj v tejto oblasti a v súvislosti s trendom elektrických áut označil za kľúčovú výrobu batériových článkov.

"Ponúka sa nám veľmi unikátna situácia, že by sme mohli vybudovať celý reťazec od ťažby až po výrobu finálnych produktov, teda toho elektromobilu,“ zdôraznil Fiala. ČR sa preto podľa jeho slov snaží aj o ďalší strategický projekt, ktorým je vybudovanie továrne na batérie.

Závod plánuje v niektorej krajine východnej Európy postaviť automobilka Volkswagen. Firma sa však zatiaľ nerozhodla, ktorú krajinu uprednostní. V hre sú okrem Česka aj Slovensko, Poľsko či Maďarsko.

Lítium vo svete

Ešte v marci oznámil Irán objav veľkého ložiska lítia. S odvolaním sa na iránske štátne médiá o tom informovala agentúra AFP.
Ložisko lítia bolo objavené v Hamedáne na západe krajiny. Podľa predbežných odhadov sa v ňom nachádza 5 milióna ton lítia.

Podľa správy geologickej služby Spojených štátov z roku 2022 bolo na celom svete identifikovaných celkovo 89 miliónov ton lítia. Jeho hlavnými producentmi sú Austrália, Čile, Argentína a Čína. Najväčšie svetové ložiská lítia sa nachádzajú v Bolívii v regióne Potosi.

Ďalšie dôležité správy

Zásobáreň lítia v Čile.
Neprehliadnite

Lítium narazilo na strop a pád môže byť tvrdý. Lacnejšie elektromobily však tak skoro nebudú