Český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela navrhol zamedziť, aby sa ruský plyn dostával na európsky trh „zadnými dverami“ po vypršaní dohody o tranzite plynu medzi Gazpromom a Ukrajinou na konci tohto roka. V liste adresovanom súčasnej komisárke pre energetiku Kadri Simsonovej, ako aj partnerom v Budapešti, Viedni, Bratislave a Berlíne, vyzval na posilnenie snáh o zníženie závislosti EÚ od ruského plynu.
Rakúsko, Maďarsko aj Slovensko sú stále závislé od dovozu ruského plynu, pričom Nemecko stratilo priamy prístup po sabotáži plynovodu Nord Stream pred dvoma rokmi, uvádza euronews.com.
„Rusko opakovane dokázalo, že je nespoľahlivým obchodným partnerom, ktorý je ochotný využiť dodávky energií ako zbraň na narušenie a destabilizáciu nášho energetického trhu a celej ekonomiky,“ uviedol J. Síkela vo vyhlásení z 5. septembra. „Je jasné, že počas jeho agresie proti Ukrajine sa nič nezmení.“
Americké lode s LNG smerujú do Ázie, ktorá platí viac. Európe zostáva závislosť od Ruska
Český minister navrhol, aby plyn namiesto Ukrajiny prechádzal cez Českú republiku, čo by mohlo nahradiť súčasné denné objemy 40 až 42 miliónov kubických metrov. Podľa českého ministerstva obchodu by najvhodnejšími alternatívami mohli byť dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG). Plán posilnila aj nemecká vláda, ktorá od budúceho roka zruší kontroverzné poplatky za skladovanie plynu.
EÚ urobila podľa ministra „značný pokrok“ v znižovaní závislosti od ruského plynu, ktorá minulý rok klesla na osem percent z viac ako dvoch pätín pred začiatkom Putinovej vojny proti Ukrajine vo februári 2022. Napriek kritike Maďarsko stále uzatvára nové dohody o dodávkach plynu s Moskvou; Rakúsko ešte v decembri minulého roka dovážalo rekordných 98 percent plynu z Ruska a Slovensko tiež zostáva silne závislé od ruských dodávok.