Českí vedci vyvinuli nový test, ktorý dokáže účinne určiť prítomnosť ochranných protilátok proti ochoreniu Covid-19. Informoval o tom v utorok na svojej webovej stránke Ústav organickej chémie a biochémie (ÚOCHB) Akadémie vied ČR (AV ČR). Nový typ testu dokáže rýchlo určiť množstvo ochranných protilátok a odlíšiť ich od tých, ktoré priamu ochranu neposkytujú. Testovanie protilátok sa tým podľa správy časovo a finančné výrazne zjednoduší.

Súčasné diagnostické testy dokážu určiť len celkovú hladinu protilátok, ktoré sa po kontakte s koronavírusom vytvárajú, píše ÚOCHB. Tieto testy nie sú schopné zistiť, akú skutočnú ochranu proti koronavírusu protilátky poskytujú. Vedci doteraz museli nielen merať celkové množstvo protilátok, ale aj overovať ich účinnosť na infekčných vírusoch. To obvykle trvá niekoľko dní a je to finančne náročné.

WA 9 archív Seattle - Na archívnej snímke zo 16. marca 2020 dobrovoľník dostáva vakcínu proti novému koronavírusu počas klinickej skúšky vakcíny, ktorá sa začala vo výskumnom ústave v americkom meste Seattle.  Prvá časť testov americkej vakcíny proti novému koronavírusu sa skončila úspešne. Účastníci si v tele vyvinuli protilátky bez vážnych vedľajších účinkov. Informovala o tom v utorok agentúra DPA. Experimentálnu vakcínu známu ako mRNA-1273 vyrába farmaceutická firma Moderna v spolupráci s am
Neprehliadnite

Konečne dobrá správa. Vedci zistili, že aj keď protilátky ubúdajú, imunita má záložný plán

Nový test vyvinutý vedcami z ÚOCHB a z Biotechnologického ústavu AV ČR meria hladinu vírus neutralizujúcich protilátok a ostatné protilátky ignoruje. „Vyvinutý test je schopný zistiť hladinu protilátok s overeným ochranným účinkom a tým odhadnúť mieru ochrany proti koronavírusu v priebehu niekoľkých hodín," povedal Pavel Šácha z ÚOCHB.

Nový typ testu by sa v blízkom čase mal dostať na medzinárodný trh. Spoločnosť Immunotech, ktorá sa zameriava na vývoj laboratórnej diagnostiky, uzavrela s ÚOCHB a BTÚ licenčnú zmluvu, ktorá jej umožní začať s priemyselnou výrobou testovacej súpravy.