Česká národná banka (ČNB) by sa mohla stať prvou centrálnou bankou v západnom svete, ktorá bude držať bitcoin vo svojich rezervách. Guvernér Aleš Michl chce predstavenstvu predložiť návrh na diverzifikáciu pomocou tejto kryptomeny. Tvrdí, že to môže zvýšiť ziskovosť a očakáva, že ďalšie centrálne banky ho budú nasledovať. Ak návrh predstavenstvo schváli, ČNB by mohla alokovať až päť percent z devízových rezerv, ktoré dosahujú 140 miliárd eur, do bitcoinu.
A. Michl si uvedomuje extrémnu volatilitu kryptomeny a jej relatívne krátku históriu, no poukazuje na rastúci záujem investorov, najmä po tom, čo veľké finančné spoločnosti, ako BlackRock, uviedli na trh burzovo obchodované fondy (ETF) na bitcoin.
Guvernér tiež pripomína sľuby amerického prezidenta Donalda Trumpa týkajúce sa deregulácie finančných trhov a rastúceho vplyvu predstaviteľov kryptopriemyslu na jeho administratívu. „Na diverzifikáciu našich aktív sa bitcoin javí ako dobrá voľba,“ uviedol A. Michl. „Trump a jeho ľudia síce môžu vytvoriť okolo bitcoinu bublinu, ale myslím si, že aj bez nich by jeho cena rástla, pretože pre čoraz viac investorov predstavuje alternatívne aktívum.“

Bitcoin pred inauguráciou Trumpa prekročil 101-tisíc dolárov
A. Michl: Som priekopník
A. Michl priznáva, že jeho postoj k bitcoinu je medzi centrálnymi bankármi nezvyčajný. „V porovnaní s inými bankármi som ten, kto vstupuje do džungle, priekopník,“ vyhlásil pre Financial Times. „V minulosti som viedol investičný fond, takže sa považujem za typického investičného bankára. Mám rád ziskovosť.“
Nie všetci ekonómovia zdieľajú Michlov optimizmus. Hlavný ekonóm Trinity Bank Lukáš Kovanda upozorňuje, že ČNB by sa mohla dostať do konfliktu s Európskou centrálnou bankou (ECB), ktorá má ku kryptomenám kritický postoj.
„Podľa ECB je bitcoin menou zločincov a domčekom z kariet, ktorý sa zrúti,“ uviedol L. Kovanda. ECB tvrdí, že „hodnota bitcoinu je nulová“, predstavuje riziko pre spoločnosť aj životné prostredie a jeho cena je manipulovaná na neregulovanom trhu.

Šéf Bundesbanky Nagel odmieta bitcoin ako súčasť menových rezerv
Napriek tomu L. Kovanda uznáva, že ak by ČNB ako prvá západná centrálna banka zaradila bitcoin do svojich rezerv, bol by to ďalší míľnik v postupnej globálnej legitimizácii kryptomeny.
USA zatiaľ bitcoinu odolávajú
Ani Spojené štáty zatiaľ neplánujú zaradiť bitcoin do rezerv Federálneho rezervného systému (Fed). Jeho predseda Jay Powell v decembri potvrdil, že Fed nevlastní bitcoin, pretože Kongres mu neumožňuje investovať do takýchto aktív. „Neplánujeme žiadať o legislatívnu zmenu v tomto smere,“ vyhlásil.

Úroky sú stále vysoko. Európske banky sa tak s akcionármi podelia o nadmerné zisky
Centrálne banky tradične investujú rezervy do konzervatívnych aktív, ako sú americké štátne dlhopisy alebo vysoko hodnotené obligácie. Niektoré držia akcie, no verejné investície do kryptomien sú výnimočné.
Na rozdiel od Fedu má Donald Trump k bitcoinu pozitívny postoj. Po znovuzvolení do funkcie prezidenta sľúbil, že zo Spojených štátov urobí bitcoinovú veľmoc a svetové centrum digitálnych mien.
Ďalšie dôležité správy
