Česká národná banka (ČNB) v minulom roku vykázala stratu 411,9 miliardy českých korún (zhruba 17,5 miliardy eur). Spomínané číslo tak predstavuje rekord. V porovnaní s rokom 2021, kedy bola v strate 37,7 miliardy korún, ide o približne jedenásťnásobný nárast, informuje český portál E15.

Vytváranie zisku nie je jej primárnou úlohou

Minuloročnú stratu spôsobil najmä pokles hodnoty pevne úročených dlhopisových a akciových portfólií a vyššie úrokové výnosy vyplácané českým bankám pre zvýšené sadzby, píšu České noviny.

Najväčšia časť finančnej straty, konkrétne 207,7 miliardy korún, vznikla v kapitole správy devízových rezerv.

ČNB takisto v súvislosti so zvyšovaním úrokových sadzieb v prvej polovici roka zaznamenala aj rast nákladov na menové operácie. Hospodárenie banky to zaťažilo úrokovými nákladmi vyplatenými obchodným bankám za 159,6 miliardy korún.

Centrálna banka však upozornila na to, že vytváranie zisku nie je jej primárnou úlohou. Hlavným cieľom je podľa jej vyjadrení starostlivosť o cenovú a finančnú stabilitu. Analytici v súvislosti so stratou ČNB takisto skonštatovali, že pre banku nebude znamenať problém vo fungovaní.

Inflácia by mohla klesať

Rada Českej národnej banky v stredu na rokovaní ponechala základnú úrokovú sadzbu na siedmich percentách, informovala televízia ČT24.

Nezmenila sa ani výška lombardnej a diskontnej sadzby. Pokiaľ lombardná sadzba zostala na ôsmich percentách, diskontná sadzba sa nachádza na šiestich percentách.

Guvernér ČNB Aleš Michl zároveň po rokovaní rady uviedol, že inflácia by mohla v najbližších mesiacoch klesať. 

Podľa jeho slov slabnú dopytové inflačné tlaky, najmä v dôsledku prepadu spotreby domácností. Tú tlmia vysoké ceny energií, potravín a vyššie úrokové sadzby.

K poklesu inflácie by mal podľa neho prispieť aj útlm na realitnom a hypotekárnom trhu.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke český premiér Petr Fiala počas spoločnej tlačovej konferencie po summite predsedov vlád V4 v Košiciach vo štvrtok 24. novembra 2022. Premiéri Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska diskutovali na stretnutí o aktuálnej situácii v Európe v súvislosti s agresiou Ruska na Ukrajine a energetickou krízou. Témou stretnutia bola aj nelegálna migrácia a zhodnotenie spolupráce v regióne V4. Summit sa konal v rámci slovenského predsedníctva vo V4. FOTO TASR – František Iván
Neprehliadnite

Do dvoch rokov česká vláda podporí dohromady 200-tisíc fotovoltaických zariadení