Po skončení štvrtkových rokovaní s EMH napokon Česko k memorandu podpíše dodatok. O obsahu dodatku však podľa ministra priemyslu ešte nie je možné hovoriť. Variant kapitálových účastí je podľa neho niekoľko, nevylúčil ani účasť štátnej firmy Diamo.
„Rokovania boli dlhšie, než som predpokladal. Vyjasnili sme si vnímanie memoranda, jeho obsahu a právnej záväznosti,“ uviedol T. Hüner.
Lítium je považované za budúcnosť výroby batérií. Experti očakávajú, že s dopytom po elektromobiloch bude rásť i jeho význam na trhu.
Babišova zbraň v predvolebnom boji
Premiér Andrej Babiš pripravovanú ťažbu lítia niekoľkokrát označil za krádež spáchanú konkurenčnou stranou ČSSD. Zdôrazňoval to najmä počas predvolebnej kampane.
A. Babiš tvrdil, že firma je prepojená s účtami na Britských panenských ostrovoch. EMH preto českým úradom predložila právnu analýzu potvrdzujúcu, že pochádza z Austrálie. Jedným z jej najväčších akcionárov je česká investičná skupina Arca Capital.
Predvolebnú kauzu vyvolalo memorandum o porozumení, ktoré na začiatku októbra s EMH podpísal vtedajší minister priemyslu Jiří Havlíček z ČSSD.
Pri prvom pokuse zložiť vládu A. Babiša sa do jej programového vyhlásenia dostal aj záväzok prešetriť okolnosti, spôsob a predmet uzavretého memoranda. Rovnako chcela vláda preveriť možnosti ťažby a spracovania lítia v štátnom podniku Diamo.
Zrušenie memoranda nie je na programe
Spoločnosť EMH už pred dvoma týždňami pripomenula, že podobný projekt ako v Česku sa aktuálne uskutočňuje aj na nemeckej strane Cínovca. „Projekt v susednom Nemecku realizovaný plne súkromným kanadsko-nemeckým konzorciom má významnú podporu zo strany vlády aj regiónu,“ dodala.
T. Hüner už skôr uviedol, že ministerstvo priemyslu zrušenie memoranda zatiaľ neplánuje. Generálny riaditeľ Geometu Richard Pavlík už vlani v apríli uviedol, že by EMH uvítala, ak by do holdingu vstúpil strategický český partner, či už súkromný, pološtátny alebo dokonca štát ako taký.
Minister v utorok uviedol, že vstup štátu do holdingu je jedným z možných riešení. Variant pre diskusiu je ale podľa neho veľa. Lítium je považované za kov budúcnosti, využíva sa okrem iného pri výrobe batérií.
Tomáš Hüner je členom vlády Andreja Babiša (ANO), ktorá nezískala dôveru Snemovne a ktorej demisiu prijal v stredu prezident Miloš Zeman.
Prečo sa lítium stáva kľúčovou strategickou surovinou
• Lítium sa používa najmä na výrobu batérií. V súčasnosti patria lítiové články a akumulátory k veľmi perspektívnym prostriedkom pre dlhodobejšie uchovanie elektrickej energie a ich využitie v elektronike stále rastie
• čistý kov sa v prírode nevyskytuje, lebo lítium je veľmi reaktívne
• Takmer 50 percent svetových zásob lítia má v soľnom jazere pri meste Uyuni Bolívia. Ťažiť sa tam dá doslova lopatou
• Predaj elektro a hybridných vozidiel určite spôsobí väčší dopyt po tomto kove a v najbližšom desaťročí by sa podľa údajov Morningstar mal ročný dopyt zvýšiť o 16 percent (zo 175 tisíc ton v roku 2015 na 775 tisíc ton v roku 2025)
• Každý elektromobil má vo svojej batérii približne 28 kg lítia, čo je 4-tisíc ráz viac ako je v mobilnom telefóne. Hybridné vozidlo potrebuje 1,9 kg
• Pri súčasnej ťažbe lítia by v roku 2025 vznikol deficit 105 tisíc ton a cena pôjde prudko hore. Najväčším producentom je v súčasnosti Austrália, ktorá v roku vyprodukovala 14 200 ton uhličitanu lítneho
• Nedostatok tohto kovu podľa analytického tímu Bloomberg New Energy Financie nehrozí. V nasledujúcich 12 rokoch sa podľa neho vyťaží menej než percento svetových zásob
• Lítium sa dnes pridáva sa do ložiskových kovov a hliníkovej zliatiny sklerón, je súčasťou dezoxidačnej prísady pri odlievaní nehrdzavejúcej oceli. Používa sa aj pri tepelnom spracovaní kovov, využitie má aj v medicíne a keramike