Záväzok nakoniec prejsť na euro bol pre Českú republiku kľúčovou podmienkou vstupu do Európskej únie. Po takmer dvoch desaťročiach sa však nič nedeje. Vláda nemá nijakú stratégiu na prijatie spoločnej európskej meny, verejnosť si to neželá a česká centrálna banka si chce udržať kontrolu nad úrokovými sadzbami.

Čoraz viac firiem tak berie záležitosť do vlastných rúk, informuje Bloomberg. Polovica všetkých nesplatených podnikových úverov od miestnych bánk v krajine je denominovaná v cudzích menách – prevažne v eurách. Ak sa započítajú aj úvery od zahraničných bánk, je toto číslo ešte vyššie. Asi 20 percent všetkého domáceho obchodu medzi českými firmami prebieha v eurách, pričom mnohí exportéri platia svojim lokálnym dodávateľom namiesto korún v eurách.

„Koruna je len mena na čiastočný úväzok, pretože veľké firmy, ktoré dominujú v ekonomike, väčšinou prešli na euro,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Linet Tomáš Kolář. Firma vyrába nemocničné a opatrovateľské lôžka s príslušenstvom. „Neexistuje dôvod nemať euro, ale politici sa boja túto otázku čo i len nastoliť, nieto ju vysvetliť voličom,“ priblížil T. Kolář.

Takmer všetky tržby českej spoločnosti v hodnote 360 miliónov eur pochádzajú z exportu zákazníkom v 150 krajinách, dodal T. Kolář s tým, že väčšinu operácií previedla spoločnosť z koruny na euro, aby minimalizovala straty z výkyvov na trhu.

Euroskeptickí Česi

Okrem Slovenska euro v posledných fázach prijalo aj Slovinsko, tri pobaltské štáty a naposledy Chorvátsko. Tento krok sa snaží urobiť aj Bulharsko. Česká republika spolu s Maďarskom a Poľskom opakovane odkladajú upustenie od vlastných mien. Recesia a vlna forintovej krízy v Maďarsku však podnietili niektorých podnikateľov požadovať aspoň časový harmonogram prijatia eura. Údaje ukazujú, že 42 percent úverov v krajine je v cudzích menách.

Česi sú však v lepšej pozícii, aby splnili podmienky na zmenu meny, známe ako maastrichtské kritériá. Ich dlh je jeden z najnižších v porovnaní s veľkosťou ekonomiky EÚ; krajina je na dobrej ceste splniť inflačné podmienky aj požiadavky na rozpočtový deficit.

Len málo krajín je však takých euroskeptických ako Česká republika. Prieskum Eurobarometra medzi členskými štátmi EÚ, ktoré neprijali jednotnú menu, ukázal, že Česi majú najmenší podiel ľudí, ktorí prechod na euro podporujú.

„Je to mimo vládnej politiky v tomto volebnom období,“ povedal minister financií Zbyněk Stanjura, ktorý je zároveň podpredsedom ODS. Zatiaľ čo rozhodnutie je čisto v kompetencii vlády, svojej meny a právomocí sa nechce vzdať ani Česká národná banka (ČNB). Jej viceguvernér Jan Frait kritizoval, keď mali vstúpiť do bankovej únie EÚ pred skutočným začlenením do menovej zóny.

„Podmienky, ktoré sú momentálne nastavené na prijatie eura, sú pre Českú republiku ponižujúce,“ povedal J. Frait. „Podľa môjho názoru sa nám to teraz neoplatí robiť. Ak sa politická reprezentácia rozhodne vstúpiť do eurozóny, potom si myslím, že by sme mali rokovať o dôstojnejších podmienkach,“ dodal viceguvernér ČNB.

Spontánna euroizácia

Faktom ale je, že spoločnosti pôsobiace v krajine, ktorej dve tretiny exportu smerujú do 20-členného euroregiónu, majú problém. Keďže meny sa stávajú volatilnejšími v dôsledku geopolitickej nestability, ako je ruská vojna na Ukrajine alebo konflikt medzi Izraelom a Hamasom, jednotná mena ponúka väčšiu ochranu.

Česká koruna zaznamenáva v posledných rokoch výrazné výkyvy. Centrálna banka musela intervenovať, aby podporila menu; aj náklady na pôžičky sú vyššie ako v eurozóne.

Obchodná spoločnosť Volkswagen Škoda Auto, najväčší výrobca v krajine, už roky volá po eure. Svoje účtovníctvo vedie spoločnosť v eurách, pretože pri väčšine transakcií vrátane platieb mnohým lokálnym dodávateľom používa spoločnú európsku menu.

Keďže exportéri tvoria chrbtovú kosť českej ekonomiky, čoraz viac podnikov sa bude podieľať na „tomto trende spontánnej euroizácie,“ povedal Radek Špicar, viceprezident Zväzu priemyslu, hlavnej podnikateľskej lobby v krajine, ktorá zastupuje viac ako 11-tisíc zamestnávateľov. „Pod vplyvom veľkých firiem postupne prejdú aj ostatné časti ekonomiky na podnikanie v eurách,“ dodal.

Ďalšie dôležité správy

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v sprievode severomacedónskeho premiéra Dimitara Kovacevského, kráčajú spoločne počas uvítacieho ceremoniálu vo vládnej budove v Skopje v Severnom Macedónsku.
Neprehliadnite

Európska únia chce dať krajinám západného Balkánu šesť miliárd eur na reformy