Kým Slováci dostali v januári 2024 nezmenené faktúry za elektriku a plyn, v prípade vody sa tak nedialo. Obyvatelia viacerých miest a obcí sa tak musia pripraviť na zvýšené výdavky za vodu. „Na našom území pôsobí 14 veľkých vodárenských spoločností. A v ich závese sú ďalšie stovky lokálnych dodávateľov. Pritom 14 najväčších hráčov dodáva produkt až 90 percentám tuzemských domácností,“ píše Finweb Hospodárskych novín

Napríklad Trnavská vodárenská spoločnosť zvýšila cenu vodného o 0,1364 eura za kubík a stočného o 0,0925 eura za kubík. Tak ročné výdavky trojčlennej rodiny s ročnou spotrebou vody okolo 102 kubíkov vody vzrastú o približne 23 eur. O viac ako 13 eur si priplatia na Orave, kde Oravské vodárne zvýšili ceny vodného o 6,55 percenta. 

Naopak Stredoslovenská vodárenská spoločnosť znížila na jeseň ceny v prípade vodného o 7 percent a stočného o 2 percentá, čím sa pre trojčlennú domácnosť znížili výdavky o viac ako 16 eur. K podobným krokom pristúpila aj Východoslovenská či Liptovská vodárenská spoločnosť.  

Za zvyšovaním cien je podľa ekonomického portálu najmä cena elektriny, ktorou sú poháňané veľké čerpadlá, rovnako aj inflačný tlak, rast miezd a potrebné financie na zanedbanú infraštruktúru. Cena elektriny, napríklad zníženie nárokov, mohlo viesť k nižším cenám za vodu.  

„Rozdiel medzi vodárňami a napríklad plynárňami pri cenotvorbe je v tom, že vodárne nepodávajú cenové návrhy na každý rok samostatne, ale ich regulované sumy vodného a stočného platia až do momentu, kým nie sú zmenené novým rozhodnutím regulátora,“ vysvetľuje ekonomický web. Preto sa podľa neho môže cena za vodu meniť aj niekoľkokrát do roka. 

Ďalšie dôležité správy

Cyklouschovna
Neprehliadnite

Košický kraj ide cestou energeticky efektívneho a ekologického rozvoja