Počasie opäť otriasa trhom s ryžou a vytláča ceny základných potravín na 15-ročné maximá. Dodávky tejto obilniny sa v dôsledku rozsiahlych vývozných obmedzení zo strany Indie znížili už vlani. Najväčší svetový vývozca ryže zaviedol reštrikcie na každú odrodu, ktorú krajina exportuje.
K tomu sa pridávajú obavy, že suchšie počasie klimatického fenoménu El Niňo obmedzí produkciu v dôležitom pestovateľskom regióne juhovýchodnej Ázie. Najnovšie sú to katastrofálne záplavy v južnej Brazílii, ktoré zvyšujú nervozitu na trhoch, uvádza Bloomberg. Ceny thajskej bielej ryže vyskočili od začiatku apríla o 71 dolárov na 649 dolárov za tonu.
Obilniny sú životne dôležité pre výživu miliárd ľudí v Ázii a Afrike; ďalší nárast cien by mohol zvýšiť inflačné tlaky a zdražiť dovoz pre kupujúcich. Najjužnejší brazílsky štát Rio Grande do Sul, ktorý predstavuje 70 percent brazílskej produkcie ryže, bude podľa komoditného analytika Charlesa Harta problematickým ešte niekoľko týždňov. „Povodne nastali v čase zberu ryže, z ktorého časť sa nepodarilo dokončiť,“ povedal. To „vyvolalo značné obavy“ o objem domácej výroby a prípadný exportovateľný prebytok, dodal.
Brazílsky prezident Luiz Inácio Lula da Silva uviedol, že minulotýždňové dažde oddialia zber ryže v Rio Grande do Sul, čo znamená, že krajina bude pravdepodobne musieť dovážať ryžu a fazuľu. Brazília je podľa údajov amerického ministerstva poľnohospodárstva deviatym najväčším vývozcom ryže na svete.