Ceny ropy zaznamenali v závere tohto týždňa pokles a za celý týždeň klesli najvýraznejším tempom za tri mesiace, pričom cena ropy Brent ukončila týždeň pod hranicou 83 dolára za barel (159 litrov). Vývoj výrazne ovplyvnil nečakane prudký rast ropných zásob v USA a ku koncu týždňa nepriaznivé údaje o vývoji na americkom pracovnom trhu.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli klesla na záver piatkového (3. 5.) obchodovania o 71 centov (0,85 percenta) a obchodovanie uzatvorila na úrovni 82,96 dolárov (77,22 eura) za barel. Cena americkej ľahkej ropy WTI s júnovým kontraktom klesla ku koncu obchodovania o 84 centov (1,06 percent) a obchodovanie ukončila na úrovni 78,11 dolárov za barel.

Za celý týždeň klesla cena ropy Brent o vyše 7 percent a cena WTI o 6,8 percent. V obidvoch prípadoch to predstavuje najvýraznejší pokles za posledné tri mesiace.

Vývoj cien počas týždňa do veľkej miery ovplyvnili správy z USA o stave ropných zásob. Tie sa podľa údajov Federálneho úradu pre energetické informácie (EIA), ktorý spadá pod ministerstvo energetiky, zvýšili za týždeň do 26. apríla až o 7,3 milióna barelov. Analytici pritom očakávali ich pokles, konkrétne o 1,1 milióna barelov.

Údaje EIA sú výrazne odlišné aj oproti odhadom Amerického ropného inštitútu API. Ten začiatkom týždňa oznámil, že zásoby ropy v USA sa v minulom týždni zvýšili o 4,9 milióna barelov.

Ku koncu týždňa potom ceny ropy ovplyvnili informácie o vývoji na americkom pracovnom trhu za apríl. Ministerstvo práce zverejnilo, že počet nových pracovných miest mimo poľnohospodárskeho sektora vzrástol iba o 175 000 po raste o 315 000 v marci. Analytici počítali so zvýšením počtu nových pozícií až o 240 000.

Okrem toho vzrástla nezamestnanosť. Dosiahla 3,9 percent, pričom ekonómovia odhadovali, že zostane na predchádzajúcej úrovni 3,8 percent. Takýto vývoj tak môže oslabiť dopyt po rope.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Americký dolár po správe o vývoji nezamestnanosti v USA oslabuje