Ceny ropy uzavreli dnešné obchodovanie na najnižších úrovniach od polovice júna. Za ich poklesom stála nádej na dohodu o prímerí medzi Izraelom a teroristickým hnutím Hamas, silnejší americký dolár a obavy o čínske hospodárstvo.

Cena severomorskej ropy Brent dnes klesla o 2,9 percenta a obchodovanie ukončila na úrovni 82,63 dolára za barel. Cena americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) klesla o 3,3 percenta na 80,13 dolára za barel.

Dolárový index vzrástol po silnejších údajoch z amerického trhu práce a výrobného sektora zverejnených tento týždeň. K jeho rastu prispel aj globálny výpadok počítačov, ktorý zvýšil záujem investorov o bezpečnejšie aktíva. Silnejší dolár zdražuje ropu a iné komodity z pohľadu držiteľov iných mien, čo zvyčajne znižuje dopyt.

Analytici banky ANZ upozornili, že cenu ropy tlačí nadol aj nedostatok konkrétnych stimulačných opatrení zo strany Číny. Tá je najväčším dovozcom ropy na svete. Čínska ekonomika v druhom štvrťroku vzrástla o 4,7 percenta, teda pomalšie, ako sa očakávalo. To vyvolalo obavy o dopyt po rope.

Dnešný globálny výpadok počítačov narušil prevádzku v mnohých priemyselných odvetviach. Napríklad letecké spoločnosti museli zastaviť niektoré lety, niektoré médiá prestali vysielať a problémy so systémom ovplyvnili takmer všetko od bankovníctva až po zdravotníctvo. Problémy mal aj poskytovateľ finančných informácií a údajov LSEG, ktorý vlastní aj londýnsku burzu. Popoludní sa však problémy odstraňovali.

V predchádzajúcich dvoch dňoch ceny ropy čiastočne podporili správy o vyššom týždennom poklese zásob ropy v USA.

Agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje tiež informovala, že skupina producentov OPEC+ pravdepodobne neodporučí zmenu svojej súčasnej produkčnej politiky. Bude tak naďalej obmedzovať dodávky ropy na trhy. Skupinu tvorí Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a jej spojenci na čele s Ruskom.

Ďalšie dôležité správy

Ilustračná fotografia.
Neprehliadnite

Ceny ropy mierne vzrástli napriek nečakanému zvýšeniu ropných zásob v Spojených štátoch