Ceny ropy v piatok (7. 6.) klesli a zaznamenali tretiu týždennú stratu po sebe. Dôvodom boli očakávania, že americká centrálna banka (Fed) bude držať úrokové sadzby vysoko dlhší čas, keďže nové údaje ukázali, že trh práce v USA sa v máji nečakane výrazne oživil. Ďalším negatívnym faktorom boli obavy týkajúce sa potenciálnej nadmernej ponuky na trhu.
Júlový kontrakt na americkú ropu WTI v piatok takmer stagnoval, keď stratil 2 centy alebo 0,03 percenta a uzavrel na 75,53 dolárov (69,31 eura) za barel (159 litrov). Augustový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent sa oslabil o 25 centov alebo 0,31 percenta na 79,62 USD za barel.
Piatková správa amerického ministerstva práce ukázala, že počet nových pracovných miest mimo poľnohospodárstva v USA v máji stúpol o 272 000 po +165 000 v predchádzajúcom mesiaci. Analytici počítali so zvýšením len o 190 000.
Investori dúfali, že nové údaje o zamestnanosti potvrdia ochladenie trhu práce, čo by americkej centrálnej banke umožnilo spustiť cyklus uvoľňovania menovej politiky. Trh práce však zostáva odolný a trh aktuálne počíta s tým, že Fed začne znižovať úrokové sadzby najskôr v septembri.
“Správa o zamestnanosti signalizovala, že sadzby zostanú vyššie dlhší čas," uviedol šéf spoločnosti Lipow Oil Associates Andrew Lipow. Dodal, že to utlmilo optimizmus na trhu s ropou.
Dolár sa krátko po zverejnení správy o zamestnanosti posilnil o 0,8 percenta a dostal sa na viac ako 1-týždňové maximum.
Ceny ropy však podporili členovia aliancie producentov OPEC+, Saudská Arábia a Rusko, ktorí signalizovali, že sú pripravení pozastaviť alebo zvrátiť zvyšovanie ťažby.
Napriek tomu ceny čierneho zlata klesli už tretí týždeň po sebe v dôsledku obáv týkajúcich sa dopytu, keď sa cena Brentu znížila o 2,5 % a cena WTI o 1,9 percenta.
Na začiatku týždňa malo na ceny ropy negatívny vplyv zasadnutie aliancie OPEC+, ktoré sa konalo počas predchádzajúceho víkendu. Podľa analytikov aliancia signalizovala zvyšovanie ponuky na trhu.