Ceny ropy na začiatku nového týždňa mierne vzrástli po prudkom poklese v minulom týždni. Dôvodmi sú, že kľúčový ropovod Keystone, cez ktorý sa dopravuje ropa z Kanady do USA, zostáva zatvorený a vyhlásenia ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý pohrozil, že Moskva v odpovedi na cenový strop skupiny G7 zníži produkciu.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v januári sa v pondelok o 7.32 h SEČ predával po 71,64 dolára (67,85 eura). To bolo o 62 centov alebo 0,87 percenta viac ako v piatok (9. 12.) na konci obchodovania na newyorskej komoditnej burze. Kontrakt v piatok stratil 44 centov alebo okolo 0,6 percenta  a uzavrel na 71,02 dolára za barel.

Februárový kontrakt na severomorskú ropnú zmes Brent v pondelok ráno zdražel o 37 centov alebo o 0,49 percenta a o 7.37 h SEČ sa predával po 76,47 dolára za barel.

Oba referenčné druhy ropy počas uplynulého týždňa prudko zlacneli, keď ich ceny klesli na najnižšie úrovne od decembra 2021. Cena WTI padla o 11,6 percenta a zaznamenala najprudšie zníženie od konca marca. Dôvodom boli obavy z toho, že prípadná globálna recesia bude mať negatívny vplyv na dopyt po rope.

Ceny ropy v pondelok vzrástli, „keďže ropovod Keystone zostáva zatvorený, Čína uvoľňuje covidové kontroly a Rusko môže znížiť produkciu“, uviedol analytik spoločnosti OANDA Edward Moya.

Ďalšie dôležité správy

JB 16 Štrasburg - Poľský premiér Mateusz Morawiecki (uprostred) počas prejavu na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu 19. októbra 2021. Európska komisia (EK) odpovie na rozhodnutie poľského Ústavného súdu, ktorý neuznal nadradenosť legislatívy EÚ nad národným právom. Uviedla to v utorok v Štrasburgu predsedníčka EK Ursula von der Leyenová pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) a poľským premiérom Mateuszom Morawieckim.       Šéfka exekutívy EÚ zdôraznila, že nedovolí, aby b
Neprehliadnite

Cenový strop nemá nič spoločné s čakajúcimi tankermi v Turecku, znie z eurokomisie