Medziročná inflácia dosiahla v novembri hodnotu 3,2 percenta, čo bola tretia najvyššia hodnota od začiatku tohto roku. Rast cien nad úrovňou tri percentá sa udržal v tomto roku v januári, februári a v októbri. Spotrebiteľské ceny tovarov a služieb v novembri v porovnaní s októbrom vzrástli o 0,2 percenta, medzimesačný rast cien na sklonku roka tak výrazne spomalil, v októbri dosahoval ešte hodnotu 0,7 percenta.

graf
Zdroj: Štatistický úrad SR

Najvýznamnejší vplyv mal rast cien v odbore potraviny a nealko nápoje, pričom potravinám sa v priemere v porovnaní s októbrom zvýšili ceny o 0,6 percenta. Rast cien sa dotkol len troch z deviatich sledovaných položiek, ale to stačilo na celkový nárast cien potravín.

Zásadný vplyv malo zvýšenie cien mlieka, syrov a vajec o takmer päť percent a miernejšie zvýšenie do 0,4 percenta zeleniny, ako aj cukru a cukroviniek. Ostatné potravinové triedy, najmä oleje s tukmi, mäso, chlieb a obilniny, ďalej ovocie, ale aj ryby zlacňovali. Nižšie ceny mali medzimesačne i minerálne vody alebo káva, čaj a kakao. Rast cien podporilo aj zdražovanie v odbore doprava, a to najmä rastom pohonných látok o 0,9 percenta po mesiacoch poklesu.

Celkovo rast cien podporili aj vyššie ceny v odbore odevy a obuv o 0,7 percenta a v odbore bývanie a energie o 0,1 percenta pre drahšie imputované nájomné, v ktorom sa odrážajú najmä vyššie ceny stavebných materiálov a drahšie stočné.

Vyššie ceny ako pred rokom sa prejavili vo všetkých 12 odboroch (výdavkových skupinách domácností). Významný vplyv na negatívny vývoj inflácie malo zvýšenie cien v odbore potraviny s nealko nápojmi o 4,7 percenta.

Drahšie ako pred rokom spotrebitelia nakupovali najmä oleje a tuky (o takmer 25 percent), ovocie (o vyše 12 percent), ďalej mlieko, syry a vajcia, zeleninu, cukor a cukrovinky o 5 až 7 percent. Chlieb a obilniny mali ceny o 2,5 percenta vyššie ako pre rokom, ceny mäsa ostali bez zmeny. Potraviny s nealkoholickými nápojmi sú druhou najvýznamnejšou položkou vo výdavkoch domácnosti na Slovensku s podielom takmer 24 percent.

Najvýznamnejšia položka vo výdavkoch domácnosti - bývanie s energiami si udržala aj v novembri len minimálnu medziročnú zmenu na úrovni plus jedno percento, a aj to bolo ovplyvnené menej významnými položkami ako zvýšenie cien dodávky a odvádzania vôd, smetí, ako aj údržby a opráv obydlia.

V súhrne za jedenásť mesiacov roka boli spotrebiteľské ceny medziročne vyššie o 2,8 percenta.

Ďalšie dôležité správy

Male,Hand,Close-up,Refueling,A,Black,Car.,Higher,Oil,Prices
Neprehliadnite

Tankovanie je na Slovensku lacnejšie, ceny benzínu a nafty klesajú