Ceny plynu v Európe sa dnes výrazne znižujú po tom, čo sa počas týždňa vyšplhali na nové rekordné maximá. Cena kľúčového termínového kontraktu na plyn s dodaním v januári vo virtuálnom obchodnom uzle Title Transfer Facility (TTF) v Holandsku krátko pred 16:00 SEČ vykazovala pokles o zhruba 21 percent na 136 eur za megawatthodinu (MWh).
Jamal je stále v obrátenom režime
V utorok (21. december) prvýkrát v histórii prekročila 170 eur za MWh. Dnešnému poklesu cien plynu nezabránila ani skutočnosť, že plynovod Jamal už tretí deň pracuje v obrátenom režime, plyn teda prúdi z Nemecka do Poľska. Práve prerušenie dodávok plynovodom Jamal do Nemecka stálo za predchádzajúcim výstupom cien na rekordné maximá.
Plynovodom Jamal ruský plyn do Nemecka opäť neprúdi
Podľa obchodníkov k dnešnému poklesu cien prispeli správy o niekoľkých zásielkach skvapalneného zemného plynu (LNG) mieriacich do Európy. Od začiatku tohto roka však ceny plynu v Európe naďalej vykazujú nárast o viac ako 600 percent, napísala agentúra Reuters. Ruská maklérska spoločnosť Aton varovala, že v blízkej dobe nemožno na európskom trhu s plynom očakávať výraznejší pokles napätia.
Kríza naberá na intenzite
„Európska plynová kríza naberá na intenzite. Napriek potenciálnej úľave v dôsledku presmerovania zásielok LNG z Ázie do Európy očakávame, že európske ceny plynu zostanú minimálne počas zimnej sezóny na vysokej úrovni," dodala.
Európa si problémy s plynom vytvorila sama, tak by si ich sama mala aj vyriešiť, reaguje Putin
Moskva sa tento rok v súvislosti s rastom cien plynu stala terčom obvinenia, že sa obmedzovaním dodávok snaží prinútiť Nemecko a Európsku úniu k rýchlemu povoleniu prevádzky plynovodu Nord Stream 2, ktorý má privádzať zemný plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltského mora.
Rusko obvinenia odmieta
Rusko však také obvinenia odmieta. Ruský prezident Vladimír Putin dnes kritiku, že Moskva zavinila rekordne vysoké ceny plynu v Európe, označil za nespravodlivú.
Samosprávy lavírujú energetickou krízou bez pomoci
Ruský plynárenský gigant Gazprom podľa neho plní všetky svoje záväzky voči odberateľom. Plynovod Jamal vedie z Ruska do Nemecka cez Bielorusko a Poľsko, objem plynu a smer jeho toku v plynovode sa riadi podľa požiadaviek odberateľov. Dvaja veľkí nemeckí odberatelia tento týždeň potvrdili, že Gazprom svoje zmluvné záväzky plní.