Rakúska spoločnosť OMV varovala pred možným zastavením dodávok od Gazpromu po arbitrážnom rozhodnutí, čo vyvolalo obavy na európskom trhu s plynom. Ceny plynu v Európe vo štvrtok, 14. novembra dosiahli najvyššiu úroveň za posledný rok. Futures kontrakty na referenčný index TTF stúpli v rannom obchodovaní v Amsterdame až o päť percent na 46 eur za megawatthodinu.
Rast cien nasledoval po tom, čo spoločnosť OMV upozornila na „potenciálne zastavenie dodávok plynu“ z Ruska. Toto varovanie prišlo po tom, čo arbitrážne rozhodnutie prisúdilo rakúskej energetickej a chemickej skupine 230 miliónov eur od Gazpromu za „nezrovnalosti“ v dodávkach plynu do Nemecka, ktoré sa úplne zastavili v septembri 2022. Informuje o tom Financial Times.
Najšpinavší spôsob výroby elektriny nemá solídneho nástupcu
OMV oznámila, že túto sumu okamžite započíta do faktúr na základe zmluvy s Gazpromom. Zároveň varovala, že tento krok by mohol „zhoršiť zmluvné vzťahy“.
Európsky trh s plynom zostáva senzitívny na akékoľvek narušenie dodávok od roku 2021, keď Rusko začalo obmedzovať dodávky plynu pred inváziou na Ukrajinu. Odvtedy každé narušenie alebo jeho hrozba spôsobuje výrazné pohyby cien.
Veterná energia Európu sklamala, opäť sa musí spoliehať na plyn. Ceny šli hore
Rakúsko a Slovensko sú jediné dve krajiny v EÚ, ktoré stále prijímajú ruský plyn cez Ukrajinu, vďaka tranzitnej dohode, ktorá umožňuje prepravu plynu cez vojnové územie. Dohoda vyprší na konci roka. Tento tranzitný koridor predstavuje jednu z dvoch zostávajúcich trás na dodávku ruského plynu do Európy a zodpovedá za približne päť percent ročných dovozov plynu do EÚ.
„OMV môže zadržať ďalšiu platbu, ktorá by bola vo výške približne 213 miliónov eur,“ uviedol vedúci analytiky plynu v konzultačnej firme ICIS Tom Marzec-Manser. „To by mohlo viesť k okamžitému prerušeniu zmluvy zo strany Gazpromu.“